Koszyk 0

„Oszpicyn” to powieść o duchach z moich rodzinnych stron. Rozmowa z Krzysztofem Zajasem, autorem powieści

Krzysztof Zajas wychowywał się w okolicach Oświęcimia i to miejsce od zawsze towarzyszyło mu – ze swoją dramatyczną przeszłością, ale też zupełnie osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa. Na co dzień zajmując się literaturą zawodowo, zafascynowany twórczością Stephena Kina, autor postanowił przełożyć znane sobie opowieści na język horroru. Powstała książka, która nie tylko przeraża zgodnie z ideą gatunku, to także historia o nas samych, o naszych lękach i „trupach w szafie”, których boimy się odkryć.

,,Oszpicyn” to nie jest zwykły horror, to także “powieść o Polsce” – pisał jeden z recenzentów. Czy zgadza się Pan z tym stwierdzeniem? Jeśli tak, jaki obraz wyłania się z tej książki?

Tytułowy Oszpicyn, czyli prawdziwy Oświęcim, jest tu tylko znakiem, i może aż znakiem, noszącym w sobie wiele takich miejsc w Polsce i całej Europie Środkowej. Miejsc, gdzie pod ziemią, w powietrzu, w wodzie skrywa się coś, co działa na ludzi. Miałem wymyślić jakiś straszny temat do horroru i trochę czasu mi zajęło odkrycie oczywistości, że przecież jednym z największych naszych horrorów są moje rodzinne strony. A że jest prawdziwy, nie wymyślony, należałoby się zastanowić, czy przez jest mniej horrorem, czy może bardziej.

„Dziedziczymy długi, dziedziczymy głupotę i lekkomyślność, poczucie winy i traumę niewolnictwa – to może i zemstę dziedziczymy?” – czy to oznacza, że nie da się uciec od przeszłości, a los przodków determinuje to, kim jesteśmy?

Absolutnie. Nie tylko determinuje, ale my sami chcemy, żeby determinował. Polacy usiłując powiedzieć coś o sobie, uporczywie sięgają do przeszłości i rozmawiają z duchami przodków. To się ciągnie od romantyzmu, czasu pierwszej wielkiej zbiorowej traumy nowożytnych Polaków. Też chciałem porozmawiać z moimi prywatnymi duchami i znalazłem się w świecie wspomnień mojej Mamy, rodowitej oświęcimianki, która całą okupację spędziła tuż obok dymiących pieców. Poszedłem ścieżką tych wspomnień i napotkałem duchy, które też miały coś do powiedzenia o moim intymnym miejscu-niemiejscu. O tym jest „Oszpicyn”: o duchach z moich rodzinnych stron.

W tej książce dotyka Pan skomplikowanych stosunków polsko-żydowskich, pojawiają się wątki rabowania Żydów przez rodaków, traktowania ich jako gorszych, manifestowania zwykłej chciwości czy zawiści. Czy pisząc o tym obawiał się Pan, że może spaść na Pana fala nieprzychylnej krytyki?

Tak, obawiałem się. Zwłaszcza ze strony tych, którzy nie przeczytają, a tylko usłyszą, bo taka jest uroda naszego rodzimego hejtu. Stosunki polsko-żydowskie w całym ich skomplikowaniu to nie jest ani sprawa marginalna, ani przeszła, ani dająca się zamknąć w zgrabnej formułce narracji historycznej. To lustro, w którym możemy obejrzeć swoją twarz, jeśli tylko zechcemy w nie spojrzeć. Nasze nerwowe reakcje na powrót do tego tematu najlepiej pokazują, że jest jeszcze wiele do opowiedzenia, że wciąż coś pod spodem dudni, huczy i działa na nas, jak podziemna rzeka w starym młynie pod Oszpicynem. To chyba powiedziały mi moje rodzime duchy i tego się trzymam: lepiej o tym mówić, niż milczeć. A czego nie chcemy dopuścić do głosu, choć nas uwiera i drażni – to już każdy musi rozstrzygnąć w swoim sumieniu. Posłuchać swoich rodzimych duchów.

Stephen King jest Pana mistrzem, bo – jak sam Pan mówi - doskonale „łączy niskie z wysokim”. A na czym polega łączenie tego „niskiego” i „wysokiego” w Pana powieściach?

Właśnie o tym mówię. Forma kryminału, horroru, powieści grozy nie musi sprowadzać się do powielania banalnych schematów, wypranych z wszelkiego realnego doświadczenia. Przeciwnie, prawdziwy kryminał czy horror rozgrywa się gdzieś w nas, naszych reakcjach na rzeczywistość, naszych projekcjach, lękach, uprzedzeniach, wstydach. Niech dojdą do głosu w powieści, to i literatura będzie prawdziwsza. Jedna z lekcji Stephena Kinga, którą sobie pilnie przyswoiłem, mówi o zakorzenieniu straszności w nas samych. Fikcja jest tylko pretekstem do opowiedzenia prawdy. No, ale to już brzmi strasznie patetycznie...

Czytamy horrory, bo lubimy się bać. A czy Panu sprawia przyjemność wymyślanie strasznych historii? Czego Pan boi się najbardziej?


Uwielbiam się bać. I przy wymyślaniu, i przy zapisywaniu tego, co wymyśliłem potrafię odczuwać dreszcze na plecach. Od dzieciństwa jestem dosyć lękliwym typem i maskowałem to jak umiałem, ale jak widać, od wypierania do pozbycia się strachów droga daleka. A po pięćdziesiątce odkryłem radość z układania tych strachów w pasjonujące (mam nadzieję) historie, czyli że powtarzanie strachu – a na tym polega radość z obcowania z horrorem – ma w sobie jakiś magnetyzm. Już trylogia grobiańska miała w sobie elementy grozy, mrocznych klimatów, wobec których ścisły, policyjny umysł był bezradny i komisarz Krzycki musiał odwoływać się do intuicji, by pchnąć śledztwo do przodu. A czego się boję najbardziej? Robiłem sobie kiedyś test. Włócząc się wieczorem po łąkach i jarach wpatrywałem się w ciemność przed sobą z pytaniem, co mogłoby się niej wyłonić, by mnie przestraszyć. Przywoływałem różne stwory, ale naprawdę zadrżałem dopiero na widok człowieka. Wyobraziłem sobie na ścieżce mężczyznę w kapeluszu i długim płaszczu. Po prostu szedł z naprzeciwka, a ja omal nie zemdlałem ze strachu. Tak się zaczyna „Oszpicyn”.

Jak Pana studenci przyjmują Pana twórczość pisarską?


Bardzo fajnie. Lajkują na facebooku, podpytują przed zajęciami, co będzie następne, przynoszą mi swoje produkcje literackie z prośbą o uwagi. To znaczy, że nie jestem dla nich jedynie zramolałym profesorem od zakurzonej literatury, ale kimś, kto może pomóc. Bardzo to sobie cenię, też nie chciałbym być zramolałem profesorem. Jeszcze nie.

Powiedział Pan kiedyś, że “literatura to coś więcej niż rzeczywistość”. Czy pisząc swoje książki dużą wagę przywiązuje Pan do oddania realiów czy też ważniejsze jest stworzenie świata, który “porwie” czytelnika?


Nie da się pisać całkiem w oderwaniu od realiów, to niemożliwe nawet w najbardziej fantastycznej literaturze. Sztafaż może być fantastyczny, ale sytuacje i reakcje na nie muszą być prawdziwe. O tym uczył jeszcze Arystoteles. Literatura nie jest jednak tylko po to, by dokładnie odwzorowywać rzeczywistość, choćby dlatego, że każdy pod tym pojęciem rozumie coś innego. Mam matrycę doświadczenia: pejzaże, charaktery spotkanych kiedyś ludzi, przeżycia z nimi związane – i na tym snuję swoje fikcjonalne opowieści. Rzeczywistość to punkt wyjścia, nie dojścia. Na końcu tej drogi jest literatura i tylko ona pozostaje po umykającym bezpowrotnie świecie. Dlatego znaczy dla mnie najwięcej. Może wszystko.

Opublikowano dzięki uprzejmości Wydawnictwa Marginesy

Idealna 1 Idealna Magda Stachula
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Piąty beatles 1 Piąty beatles Mariusz Czubaj
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wampir 1 Wampir Wojciech Chmielarz
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czytanie z kości 1 Czytanie z kości Jakub Szamałek
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tęsknię za tobą 1 Tęsknię za tobą Harlan Coben
36,67 41,20
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pierwszy śnieg 1 Pierwszy śnieg Jo Nesbo
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ofiara w środku zimy 1 Ofiara w środku zimy Mons Kallentoft
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Tajny agent Jaime Bunda 1 Tajny agent Jaime Bunda Pepetela .
25,01 29,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Żądza krwi 1 Żądza krwi Ian Rankin
22,59 27,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Krymina 1 Krymina Marek Sieprawski
30,40 32,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Kroniki Sherlocka Holmesa 1 Kroniki Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle
19,16 22,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Śmierć na Nilu 1 Śmierć na Nilu Agata Christie
20,83 24,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Oznaki życia 1 Oznaki życia Robin Cook
28,36 33,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarne alibi 1 Czarne alibi Cornell Woolrich
23,75 25,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
13 powodów 1 13 powodów Jay Asher
26,93 35,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Lokatorka 1 Lokatorka JP Delaney
27,68 36,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
The Adventures of Sherlock Holmes. Przygody Sherlocka Holmesa 1 The Adventures of Sherlock Holmes. Przygody Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle
12,44 14,70
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień 1 Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień David Lagercrantz
29,99 39,99
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 08.09.2017 r.  
Prokurator Polecamy 1 Prokurator Paulina Świst
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Inwigilacja 1 Inwigilacja Remigiusz Mróz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Behawiorysta 1 Behawiorysta Remigiusz Mróz
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarne narcyzy 1 Czarne narcyzy Katarzyna Puzyńska
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
W kręgach władzy - Wotum nieufności 1 W kręgach władzy - Wotum nieufności Remigiusz Mróz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Utopce 1 Utopce Katarzyna Puzyńska
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Mock 1 Mock Marek Krajewski
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Lśnienie 1 Lśnienie Stephen King
34,20 36,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Deniwelacja. Seria z komisarzem Forstem, tom 4 1 Deniwelacja. Seria z komisarzem Forstem, tom 4 Remigiusz Mróz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni