Koszyk 0

Od zawsze nasz świat nas przerażał - rozmowa z Sharon Bolton

Kryminały nie bez powodu są jednym z najpopularniejszych gatunków. Od zawsze nasz świat nas przerażał. I musieliśmy sobie radzić z naszymi lękami, wprowadzając je do naszej kultury, opowiadając sobie opowieści. Doświadczając naszych lęków z naszymi bohaterami i za nich, możemy spojrzeć w twarz naszym demonom i uporać się z nimi na tyle, na ile to możliwe - mówi Sharon Bolton, jedna z najbardziej cenionych autorek kryminałów i thrillerów psychologicznych, twórczyni postaci Lacey Flint, policjantki z tajemniczą przeszłością, zafascynowaną seryjnymi mordercami oraz niepokojącej, niejednoznacznej Maggie Rose.

Twoje książki odnoszą międzynarodowe sukcesy i cieszą się ogromną popularnością – są wydawane w 18 krajach. Zdobyłaś nagrodę Dagger in the Library brytyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy Kryminałów za całokształt twórczości, do której zostałaś nominowana przez czytelników. Jaki jest Twój przepis na sukces?


Uważam, że sukces w każdej dziedzinie to 10% twórczych wzlotów, 90% ciężkich potów. Bardzo staram się, aby moje fabuły były oryginalne, postaci intrygujące (nawet jeśli niekoniecznie od razu dają się lubić) i zbieram materiały bardzo starannie. Potem szlifuję moją prozę, aby była jak najbliższa ideałowi, który mogę osiągnąć. Dobry i wnikliwy redaktor również bardzo pomaga.


Jak zostałaś pisarką?


Urodziłam się pisarką, ale odkrycie tego zajęło mi trzydzieści lat. Odkąd pamiętam, zawsze kochałam opowieści i zawsze sama je wymyślałam. Dawniej, kiedy pracowałam w biurze musiałam dużo pisać. Te lata treningu pozwoliły mi rozwinąć i udoskonalić mój warsztat. Myślę, że to była tylko kwestia czasu, aż połączyłam jedno z drugim i zaczęłam przelewać moje historie na papier i pisać powieści.


Główne postacie twoich książek, Lacey Flint czy Catrin Quinn z Małych mrocznych kłamstw, to bardzo skomplikowane kobiety z tajemniczą przeszłością. Wpisują się w najpopularniejszy obecnie trend thrillerów psychologicznych, wypełnionych fascynującymi bohaterkami, które trudno polubić, którym nie można zaufać, z którymi nie można (lub nie powinno się) identyfikować, ale mimo wszystko chce i może zrozumieć ich zachowanie. Dlaczego zdecydowałaś się stworzyć takie postacie jeszcze przed sukcesem Zaginionej dziewczyny i Dziewczyny z pociągu?


Nie wiem, czy w ogóle miałam inny wybór. Każda bohaterka, którą opisałam (i nawet całkiem sporo bohaterów), była złożona i miała problemy. Takie postacie mnie interesują i mam nadzieję, że najbardziej ożywią wyobraźnię moich czytelników.
Kim jest Maggie Rose, główna bohaterka twojej ostatniej powieści, Stokrotka w kajdanach? Skąd pomysł, żeby stworzyć tę postać? Jej wygląd jest szczególnie uderzający.


Punktem wyjścia dla moich powieści jest fabuła, nie postać. Moje fabuły są bardzo skomplikowane, pełno w nich zwrotów akcji, fałszywych tropów i ślepych zaułków. Gdy zaczynam pisać, mam tylko ogólne pojęcie o bohaterach. W trakcie pisania poznaję ich imiona, wiek, zawód i mam dokładną koncepcję ich wyglądu. Z czasem sami nabierają kształtu, na swój sposób reagują na zdarzenia i oddziałują na siebie wzajemnie. Ale w przypadku Maggie było inaczej, jej wygląd zainspirowało zdjęcie młodej kobiety z niebieskimi włosami, na które trafiłam kiedyś przypadkiem.


W jednym z wywiadów powiedziałaś, że twoje bohaterki są trochę jak ty, „tylko młodsze, ładniejsze i o niebo odważniejsze”. Czy to dotyczy wszystkich twoich bohaterów?


Tak, myślę, że wszyscy autorzy w jakimś sensie przenoszą siebie lub jakiś aspekt swojej osobowości, na swoich bohaterów, nawet tych przeciwnej płci. Nawet źli bohaterowie pokazują, jak moglibyśmy się zachować w danych okolicznościach.
Na swojej stronie internetowej piszesz: Spędziłam lata, próbując stawić czoło moim demonom. Nawet kiedy życie jest jak najlepsze, coś każe mi wyobrażać sobie, że wszystko będzie źle, nawet w spokojną noc, nasłuchuję trzepotu czarnych skrzydeł. Teraz przelewam moje lęki w opowieści, dzielę się nimi z innymi i czuję się szczęśliwsza i mniej się boję.


Dziękujesz także „czytelnikom, którzy towarzyszą ci w najmroczniejszych godzinach, trzymają cię za rękę, gdy schodzisz po schodach do piwnicy”. Czy więc pisanie jest dla ciebie terapią? I czym według ciebie twoje książki powinny być dla czytelników?


- Sądzę, że to powinny być podobne doświadczenia, ale oczywiście mniej intensywne. Kryminały nie bez powodu są jednym z najpopularniejszych gatunków. Od zawsze nasz świat nas przerażał. I musieliśmy sobie radzić z naszymi lękami, wprowadzając je do naszej kultury, opowiadając sobie opowieści. Doświadczając naszych lęków z naszymi bohaterami i za nich, możemy spojrzeć w twarz naszym demonom i uporać się z nimi na tyle, na ile to możliwe. Głęboko wierzę, że społeczeństwo może być o wiele zdrowsze i bardziej stabilne, dzięki tak intensywnej obecności kryminałów w naszej kulturze.


Lee Child nazwał Ulubione rzeczy, twoją pierwszą powieść z serii z Lacey Flint, „naprawdę wyjątkową”. Krytycy i czytelnicy powtarzają, że twoje książki są inteligentne, trzymają w napięciu i mrożą krew w żyłach. Nie epatują okrucieństwem, ale naprawdę przerażają i wywołują bardzo silne emocje. Jak to robisz?


To bardzo trudne pytanie dla autora. Ja po prostu piszę opowieści, które przychodzą mi do głowy, a analizę zostawiam innym. Ale postaram się jednak na to jakoś odpowiedzieć: przede wszystkim staram się stworzyć atmosferę, klimat strachu i zagrożenia. Niemal od pierwszej strony chcę, żeby moi czytelnicy się bali. Chcę, żeby oglądali się za siebie, zastanawiali się, czy zamknęli drzwi, sprawdzali, co jest pod łóżkiem. Myślę, że od innych autorów kryminałów odróżnia mnie też to, że silnie wpłynęły na mnie horrory i fantasy. Nie przejmuję się za bardzo, czy moja fabuła jest wiarygodna w dosłownym tego słowa znaczeniu. Myślę, że ludzie mają dość rzeczywistości w codziennym życiu. Wolę fabułę, która może wydać się bardziej nierealna, ale pokazuje inną prawdę, którą znajdują u bohaterów, obserwując ich zachowania i środowiska, w których się znajdują.
Skąd czerpiesz pomysły na powieści? Co cię inspiruje?


Prawdziwe wydarzenia mogą być dobrym początkiem historii. Tak samo jak przypadkowe myśli, które nagle przychodzą ci do głowy. Zdarzało się, że zainspirowały mnie dawne legendy. Książka może powstać nawet ze snów, ale to wymaga pewnej dyscypliny: trzeba trzymać notes przy łóżku. Na ileż wspaniałych pomysłów wpadłam w środku nocy, ale do rana zdążyłam o nich zupełnie zapomnieć!


Twoje książki przedstawiają bardzo prawdziwy i szczegółowy obraz pracy policji, znakomite opisy miejsc akcji oraz szczegółów dotyczących seryjnych morderców, takich jak Kuba Rozpruwacz. Jak zbierasz materiały do książek?


Głównie siedząc przy biurku, buszując w internecie i czytając podręczniki. Brzmi to nudnie, ale mając tylko rok na przygotowanie nowej powieści, brakuje czasu na zbieranie informacji w terenie. Mam jednak znajomych w policji i środowisku medycznym, do których mogę zwrócić się o pomoc i radę.


Jakiej najdziwniejszą infromacje musiałaś znaleźć, pisząc książkę?


- Morderca w mojej drugiej powieści, Awakening, używa jadu węży do zabijania swoich ofiar. Musiałam sporo dowiedzieć się o wężach, toksynach i ich wpływie na ludzki organizm. Czytanie o tym wszystkim było straszne.


Ile czasu zajmuje ci napisanie książki? Jak wygląda twój proces pisania?


Rok – od zbierania materiałów i planowania, po redakcję i korekty. Zaczynam wcześnie rano od spaceru z psem. To wtedy pomysł nabiera życia i zaczynam planować scenę, nad którą pracuję. Piszę cały ranek, często robiąc przerwy na herbatę lub jakieś czynności domowe, a potem przerwa na lunch. Popołudniami poprawiam, czytam i zajmuję się promocją. Staram się jak najwięcej zaplanować, zanim zacznę pisać, ale rzadko mi się to do końca udaje. Dla mnie plan to bardziej miękki kocyk, a nie kaftan bezpieczeństwa.


Pierwsze powieści wydawałaś jako „SJ Bolton”. Czy trudniej kobiecie pisać kryminały? Dlaczego zaczęłaś publikować pod swoim imieniem?


Początkowo wydawcy namówili mnie, żebym wydawała jako SJ Bolton. Uważali, że mężczyźni w Anglii niechętnie będą kupować kryminały napisane przez kobietę. Ale wydaje mi się, że sytuacja od tego czasu się zmieniła. W dodatku rozwój mediów społecznościowych utrudnił pisarzom udawanie, że są kimś innym.


Sacrifice, twoja pierwsza powieść, która ukaże się w Polsce w grudniu 2016, została zekranizowana. Jak oceniasz tę adaptację? Jaki jest twój stosunek do przenoszenia książek na ekran?


Ekranizacja mojej powieści bardzo mi się podobała. Obsada jest wspaniała, a zdjęcia wyjątkowe. Myślę, że autorzy muszą nabrać dużego dystansu do adaptacji filmowych czy telewizyjnych ich prozy, bo tu zmiany są nieuniknione. Myślę, że ważne jest, aby film oddał ducha, istotę książki, a to można osiągnąć, nie trzymając się kurczowo fabuły.


Dlaczego piszesz kryminały i thrillery psychologiczne?


Nie mam wyboru. Opisuję historie, które mnie fascynują, intrygują i przemawiając do mnie.


Tess Gerritsen napisała, że „zmieniasz oblicze literatury kryminalnej”. Czy jesteś świadoma swojej wyjątkowości?


Tess jest niezwykle uprzejma, sama nigdy nie określiłabym się w ten sposób. Mamy teraz tak wielu niezwykle utalentowanych pisarzy kryminałów, że poprzeczka jest podnoszona coraz wyżej. Moja twórczość jest może trochę inna i nietypowa, ale oblicze literatury kryminalnej zmienia się ciągle i nie śmiałabym powiedzieć, że wywarłam na nią aż taki wpływ.


Czy pracujesz teraz nad kolejną powieścią? Czy planujesz wrócić do serii z Lacey Flint?


Zawsze pracuję nad nową książką, nawet jeśli to etap, gdy tylko zaczynam o niej myśleć. Może jeszcze wrócę do Lacey Flint, ale nie jestem pewna kiedy. Na razie mam inne historie do opowiedzenia.

Wywiad opublikowano dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber

Idealna 1 Idealna Magda Stachula
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Piąty beatles 1 Piąty beatles Mariusz Czubaj
29,27 34,99
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Wampir 1 Wampir Wojciech Chmielarz
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czytanie z kości 1 Czytanie z kości Jakub Szamałek
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Doktor Jekyll i pan Hyde 1 Doktor Jekyll i pan Hyde Robert Louis Stevenson
9,84 11,90
Rabat 17% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Za progiem grobu 1 Za progiem grobu Andrzej Ziemiański
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarny Wygon. Bisy 1 Czarny Wygon. Bisy Stefan Darda
29,28 32,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Tracę ciepło 1 Tracę ciepło Łukasz Orbitowski
42,66 44,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Karaluchy (CD) 1 Karaluchy (CD) Jo Nesbo
40,81 49,90
Rabat 18% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Bez pożegnania 1 Bez pożegnania Harlan Coben
30,71 34,50
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wieża milczenia 1 Wieża milczenia Remigiusz Mróz
26,69 29,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Z tej samej krwi 1 Z tej samej krwi Tobias Olsson
31,14 34,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ofiara w środku zimy 1 Ofiara w środku zimy Mons Kallentoft
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Krymina 1 Krymina Marek Sieprawski
30,40 32,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień 1 Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień David Lagercrantz
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Oskarżenie 1 Oskarżenie Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 27.09.2017 r.  
Niespokojni zmarli Polecamy 1 Niespokojni zmarli Simon Beckett
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
13 powodów 1 13 powodów Jay Asher
31,95 35,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Co nas nie zabije 1 Co nas nie zabije David Lagercrantz
35,59 39,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
I nie było już nikogo 1 I nie było już nikogo Agatha Christie
18,68 24,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Prom 1 Prom Ove Logmansbo
31,15 35,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarne narcyzy 1 Czarne narcyzy Katarzyna Puzyńska
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Miraż 1 Miraż Jack Du Brul Clive Cussler
7,49 9,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Mock 1 Mock Marek Krajewski
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Prokurator Polecamy 1 Prokurator Paulina Świst
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Inwigilacja 1 Inwigilacja Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pogromca lwów 1 Pogromca lwów Camilla Lackberg
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni