Koszyk 0

Nowa powieść Michała Olszewskiego, laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Wszystko dzwoni, pika, wibruje. Klikasz, odbierasz, gnasz. Zewsząd dopadają cię setki newsów. Nie pamiętasz, co czytałeś, dlaczego, gdzie, po co. Uwięziony w wirtualnym świecie nie dostrzegasz odległej o milion lat świetlnych rzeczywistości, aż w brutalny sposób przypomni ci o swoim istnieniu. #upał to opowieść o pułapce, w którą wpaść może każdy, o sieci, którą na nas zastawiono, o (nie)obecności, pracoholizmie, manipulacji. Autor z wirtuozerią i pozorną lekkością prowadzi czytelnika do piorunującego finału.

Houellebecqowska powieść o tym, jak w erze mediów społecznościowych społeczeństwo przestało istnieć. Horror epoki Facebooka.

Juliusz Kurkiewicz

#upał opowiada o najszlachetniejszej formie egzystencji w karykaturalnym zniekształceniu (…). Fej, główny bohater powieści Olszewskiego wiedzie coś na kształt takiej egzystencji, ale polem jego aktywności jest świat mediów społecznościowych, ciągłe sprawdzanie przepływu danych, tworzenie szumu wokół udostępnianych komunikatów.

Fikcja bardziej bolesna niż rzeczywistość!

Fragment książki

Coś tam szybko sobie sprawdzam, żeby zobaczyć, czy nic istotnego w międzyczasie się nie zdarzyło. Bardzo to lubię, gdy głowa napełnia się powoli treścią i narasta nieporównywalne z niczym zero-jedynkowe znużenie, jakbym trwał w stanie podgorączkowym. Zdarza się, zwłaszcza wieczorami, gdy miasto cichnie, a ja zostaję sam na sam z siecią, że wszystko poza prostokątem monitora ma nieinteresującą barwę popiołu. I to też jest ciekawe. Na razie jednak dzień rozwija się wspaniale. Powtarzam tę samą czynność po raz kolejny, robię to kilkadziesiąt razy w ciągu doby, budzę się czasem w nocy, żeby sprawdzić, czy nic mi nie umknęło. Czasem informacje wlewają się we mnie wąską strugą, a czasem z siłą Wodospadów Wiktorii, nawet w uszach
szumi mi wtedy, jakbym znajdował się w środku wietrznej sawanny.

Jedziemy, na szybkości, co tam, co tam. Mam półtora tysiąca przyjaciół, a każdy z nich chce mnie czymś zainteresować. Ten podsyła ultraciekawy tekst o nadchodzącym rozdarciu w obozie nacjonalistycznym, ta prosi pilnie o pomoc w znalezieniu mechanika samochodowego w południowopołudniowo-wschodniej części kraju, nie mam pojęcia, kim jest i w jakich okolicznościach znalazła się na moim wallu, ów informuje, że w niewielkiej miejscowości na północy złamał się krzyż, zabijając przechodzącego pod nim człowieka, co za mistyka, dużo dowcipnych komentarzy pod tą informacją, niewidziana od prawie trzech dekad koleżanka ze szkoły podstawowej informuje o wyjściu na huczną imprezę w Brukseli, kolega kolegi zaprasza na film dokumentalny o grupie jazzowej, czy wiecie, że nasze dzieci to pierdoły, bo noszą kaski, zamiast napierdalać głowami w asfalt podczas nieuniknionych upadków z rowerów czy hulajnóg, jak za starych dobrych czasów, na skutek czego nie poradzą sobie w dorosłym życiu – zapytuje zatroskana przyjaciółka; ciekawe, szkoda, że nie ma foty, kolega zjadł na śniadanie labraksa, co to jest labraks – sprawdzam szybko i już wiem, że mówimy o gatunku morskiej ryby okoniokształtnej, z rodziny morenowatych, niesłychane; rzucam okiem na anons o upadku pedagogiki, łza wzruszenia leci na widok wywiadu z artystą z czasów mojego dzieciństwa, a ten teledysk, nie widziałem go ze trzydzieści lat chyba, Boże, bohaterowie moich pierwszych wspomnień skakali w zimowym parku przez ławki, o, tu też ciekawe, nuda jest potrzebna, nuda jest kreatywna – namawiają specjaliści, zastanawiam się, jak postulat ten realizują u siebie w domach i miejscach pracy, czy są podpięci na sztywno, czy też spędzają czas, rzeźbiąc świątki w drewnie. @Bezrybicz #upał czy ulewa – nieważne. Ważny jest brzuch. Ja dzisiaj będę robił brzuch, czego i wam życzę, zjeby moje kochane!

***
Niepokój. Miałem sprawdzić, a nie sprawdziłem. To się zdarzyło w drodze do pracy, kierowałem autem, kiedy usłyszałem bdlynk. Kamyk rzucony w elektroniczną studnię. Bdlynk. Ktoś wysłał wiadomość albo polubił moją informację, albo udostępnił moje polubienie, nieważne – coś się zdarzyło. Zerknąłem tylko i muszę przyznać, że wmurowało mnie w fotel. Lubię ten dźwięk. Bdlynk oznacza, że nawiązałem interakcję, że kogoś coś zainteresowało odrobinę mocniej, że tam, po drugiej stronie kabla, siedzą żywi ludzie i czują, komentują, rusza ich to, co robię. Na tym przecież świat polega, żeby reagować i nie dać się zapędzić w pułapkę ślepej obojętności wobec rzeczywistości, która nas otacza.

Więc teraz sprawdzam już konkretnie, nie na chybcika, przebijając się przez stertę świeżych powiadomień, i widzę, że ów dźwięk naprawdę brzmiał inaczej niż wszystkie inne. Nie może być mowy o pomyłce. To Szczapa polubił moją akcję społeczną pod tytułem „Ogarnij miasto centralnie”. Sto polubień, nawet nieźle, ale już zdążyłem przesunąć ją w głąb pamięci, obiecując sobie, że wrócę do tematu przy najbliższej okazji, przypuszczając zarazem, że nie wrócę do niego nigdy, gdyż przyjdą inne, nieporównanie ważniejsze, a ich ciężar zgniecie i unieważni to, co robiłem wcześniej. Polubił w momencie, gdy jechałem samochodem z dziećmi, co odrobinę mnie zdekoncentrowało. Owszem, nie powinno się sprawdzać polubień w czasie jazdy, napisałem ze sto tekstówo istnej pladze kierowców powodujących wypadki wskutek sprawdzania czegoś w czasie jazdy, ale czasem sprawdzam i ja. Bardzo mnie to polubienie od rana niepokoi i wytrąca z tak pożądanego stanu równowagi. Do tego stopnia, że przestaję na chwilę spadać i odchodzę w innym, mało produktywnym, lecz równie ciekawym kierunku. Telefon dzwoni, zrzucam jednak połączenie. Coś tu jest nie teges.

#upał Jak tam wasze albedo, kochani? Żyjecie jeszcze? Piszcie do #Miastanagorąco
#upał @dzikaswinia Jakie albedo pojebało was? Psa bym tak nie nazwał

***
Gdzieś tam toczyło się prawdziwe życie, do którego nie miałem dostępu: topniały lodowce, satrapa rozciskał palcem opozycję, zapadały ustalenia na najwyższym szczeblu, rządy upadały, by powstać w innej formie, w mieście korkowały się ulice i trwały remonty, a wszystko to relacjonował kto inny. Półtora tysiąca moich najbliższych znajomych pracowicie wrzucało zdjęcia, muzykę, filmy, przepisy kulinarne i recenzje filmowe, własne przemyślenia na temat Boga, seksu, mamony, gatunków inwazyjnych, a wszystko natychmiast.

Ja zaś stałem nagi, bezbronny, odłączony od sieci, bez aplikacji, słuchawek w uszach i kolorowych monitorów, stałem w przypałacowym zapuszczonym parku, odrabiając zadane przez terapeutkę ćwiczenia z uważności. I co najgorsze, musiałem czekać, co wkurwiało mnie najbardziej. Zamiast konwersować, nieustająco konwersować, traciłem czas na liczenie pierdolonych liści albo badanie struktury świerkowej gałązki. Nieprzysłonięte niczym, potężniały pustka i cisza, najwięksi wrogowie mojej profesji. Gdybym prowadził wówczas notatki, z pewnością ich początek brzmiałby: „Poniedziałek. Nic. Wtorek. Nic. Środa. Nic”. Świat dział się beze mnie i było to, doprawdy, nie do zniesienia. Czułem, że redakcja współczuje mi z oddali, informacyjna pustka jest bowiem dla nas największą torturą. My chcemy wiedzieć, wiedza o faktach jest sednem naszego życia, a miejsca takie jak odwyk skutecznie tej możliwości pozbawiają. Dlatego w ośrodku nikt z redakcyjnych kolegów i koleżanek nie chciał mnie odwiedzić, nawet ich nieposkromiona ciekawość musiała ustąpić przed lękiem. Bali się, powiedzmy to sobie wprost, zbyt intensywnego kontaktu z nudą. Edit przywiozła kilka razy Czupurka, chłopak był zachwycony, ganiał po parku przez kilka godzin niczym swobodny elektron. Ja z nudów o mało nie eksplodowałem. Rodzicom nie powiedziałem ani słowa, nawet się nie zorientowali, że zaszła istotna zmiana, za dobre sprawowanie mogłem po okresie próbnym dzwonić raz w tygodniu do dwóch wybranych numerów. Co u ciebie, synku? W porządku, mamo, pracuję teraz nad taką jedną sprawą. Ech, ty i te twoje sprawy.

Opublikowano dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak

Dżoker 1 Dżoker Michał Piedziewicz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dom tęsknot 1 Dom tęsknot Piotr Adamczyk
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Sen sów 1 Sen sów Jerzy Sosnowski
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Zielone drzwi 1 Zielone drzwi Katarzyna Grochola
30,12 36,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Bez oręża 1 Bez oręża Zofia Kossak
25,28 28,40
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Trociny (CD) 1 Trociny (CD) Krzysztof Varga
28,54 34,90
Rabat 18% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Tracę ciepło 1 Tracę ciepło Łukasz Orbitowski
42,66 44,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Cadyk ben Beroki 1 Cadyk ben Beroki Antoni Ferdynand Ossendowski
23,68 28,30
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pocałunek Boga 1 Pocałunek Boga Radosław Purski
33,46 40,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dziewczynka w czerwonym płaszczyku 1 Dziewczynka w czerwonym płaszczyku Roma Ligocka
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pójdę do jedynej 1 Pójdę do jedynej Kasia Bulicz-Kasprzak
31,15 35,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Błogosławiona wina 1 Błogosławiona wina Zofia Kossak
16,73 20,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Człowiek z Palermo 1 Człowiek z Palermo Filip Onichimowski
22,59 27,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zielony księżyc 1 Zielony księżyc Przemek Opłacki
4,90 27,00
Rabat 82% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Inna wersja życia 1 Inna wersja życia Hanna Kowalewska
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Król 1 Król Szczepan Twardoch
33,68 44,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą Nowość 1 Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą Małgorzata Gutowska-Adamczyk
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Arabska krucjata 1 Arabska krucjata Tanya Valko
28,50 38,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wszystko wina kota 1 Wszystko wina kota Agnieszka Lingas-Łoniewska
25,50 34,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Szkoła żon 1 Szkoła żon Magdalena Witkiewicz
28,36 33,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Odrodzone Królestwo. Tom 3. Płomienna korona 1 Odrodzone Królestwo. Tom 3. Płomienna korona Elżbieta Cherezińska
43,61 49,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Długa droga do domu 1 Długa droga do domu Joanna Jax
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Arabski mąż 1 Arabski mąż Tanya Valko
33,82 38,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Bezsenność w Tokio 1 Bezsenność w Tokio Marcin Bruczkowski
31,26 32,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rzeczy których nie wyrzuciłem 1 Rzeczy których nie wyrzuciłem Marcin Wicha
27,75 37,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zgoda na szczęście 1 Zgoda na szczęście Anna Ficner-Ogonowska
29,20 34,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Dom tęsknot 1 Dom tęsknot Piotr Adamczyk
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pierwsza na liście 1 Pierwsza na liście Magdalena Witkiewicz
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni