Koszyk 0

Liczby mówią same za siebie, czyli o fenomenie Michalak

Katarzyna Michalak zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych pisarzy w ubiegłym roku (w grupie zaangażowanych czytelników). Autorka Leśnej Polany wyprzedza w tym zestawieniu m.in. Stephena Kinga, Norę Roberts czy Paulo Coelho. Źródło: Raport TNS „Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 roku” przygotowany przez Pracownię Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W kwietniu 2016 roku łączna liczba sprzedanych egzemplarzy wszystkich książek Katarzyny Michalak przekroczyła rekordowy milion.

Jako jedna z pierwszych doceniła znaczenie i siłę internetu. Od lat prowadzi popularnego bloga, który odwiedziło ponad 2 miliony osób. Jej fanpage na Facebooku skupia niemal 15 tysięcy czytelniczek.
Michalak napisała w sumie 31 książek. Najczęściej jej książki ukazują się w seriach. Najnowsza powieść Leśna Polana rozpoczyna nową serię: Leśną Trylogię.

Michalak od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najpopularniejszych pisarzy. Biblioteka Analiz już wymienia Autorkę na pierwszym miejscu pod względem liczby książek utrzymujących się na listach bestsellerów w roku 2014 i na drugim miejscu pod względem długości utrzymywania się tytułu na listach bestsellerów (Zacisze Gosi).

Nazwisko Michalak pojawia się też w ścisłej czołówce najchętniej wypożyczanych pisarzy w polskich bibliotekach.

Pani Katarzyno, w kwietniu trafił do księgarń milionowy egzemplarz pani książki. A zaczynała pani swoją karierę niespełna 8 lat temu. Jak pani ocenia taki wynik?

Gdybym była pisarką amerykańską czy angielską, takie osiągnięcie nie byłoby niczym szczególnym, ale w Polsce, gdy ponad 62% Polaków w ostatnim roku nie przeczytało ANI JEDNEJ książki, a średni nakład wynosi trzy tysiące, jest to osiągnięcie... niesamowite. A już wiadomość, że według badań TNS dla Bibliteki Narodowej moje książki były najczęściej czytanymi w 2015 roku, że jestem pisarzem numer 1 w Polsce, wyprzedzając przy tym tak znane nazwiska jak Stephen King czy Nora Roberts... długi czas zupełnie to do mnie nie docierało, że osiągnęłam sam szczyt. Gdybym jeszcze miała charakter celebrytki, mieszkała w willi z basenem i udzielała codziennie wywiadów – może bym uwierzyła – ale ja jestem tak zupełnie zwyczajna...
Decyzja o byciu pisarzem w Polsce jest dość ryzykowna. Wiele debiutów przechodzi bez echa.

Taka decyzja wymagała sporo odwagi. A ile więcej wymagało zainwestowanie w promocję pierwszej książki?


To nie była decyzja: skończyłam z weterynarią, zaczynam bycie Pisarką, od razu przez duże P. W międzyczasie przez 9 lat miałam własną firmę zarządzającą nieruchomościami, zatrudniałam pracowników i podwykonawców, miałam wymagających szefów z międzynarodowego konsorcjum i jeszcze bardziej wymagających mieszkańców apartamentów za dwa miliony i najemców biur w centrum Warszawy... Nie cierpiałam tej pracy, chociaż mam studia podyplomowe: marketing i zarządzanie, byłam więc dobrze przygotowana, ale naprawdę po byciu lekarzem w ogrodzie zoologicznym to było... straszne, choć pozwalało mi utrzymać siebie i synka. Żeby uciec od rzeczywistości, zaczęłam zanurzać się z powrotem, jak wtedy gdy byłam dziewczynką czy nastolatką, w tę inną, lepszą, kolorowszą, piękniejszą. Zaczęłam pisać. Ale to jeszcze nie była TA chwila, bo pierwsze wersje Poczekajki były odrzucane. Dopiero bodajże ósma, którą wydrukowałam za własne pieniądze i do której zrobiłam teledysk za odprawę od moich mocodawców, bo w końcu zarządzaniu powiedziałam: DOSYĆ! – i to była rzeczywiście odwaga kamikadze, zostać z małym dzieckiem i kredytem bez pracy – dopiero ta książka spodobała się, trafiłam na Wydawcę, który lubi wyzwania, a wypromowanie debiutanckiej powieści na bestseller to jest wyzwanie, i... tak się zaczęła Moja Wielka Pisarska Przygoda.

Ta historia jest niemal „wyjęta” z jednej z Pani książek. Bohaterki, które Pani kreuje, są często pokrzywdzone i poranione, wydają się pozornie słabe, a jednak znajdują w sobie wielką siłę do zmian. Czy to kobieca cecha bycie silną?

Wybitnie kobieca. Dostałam od Losu szansę, dostałam misję, mam dzieci, muszę więc, po prostu muszę wykrzesać z siebie siły. I każda z mądrych, odpowiedzialnych, dzielnych kobiet to potrafi. Tylko nie każda o tym wie...

W recenzjach Pani książek pojawiają się opinie: „królowa emocji”, „nikt inny nie potrafi tak pisać o uczuciach”... Skąd u pani taka umiejętność? Czy to wiedza? Intuicja? Obserwacja?

Byłam bardzo wrażliwym dzieckiem. Pozostałam wrażliwą kobietą. Zwracam uwagę na świat, na ludzi, którzy mnie otaczają. Nie skreślam nikogo i nie pogardzam nikim. Potrafiłam rozmawiać jak równa z równą z prostytutką z Pragi, potrafiłam rozmawiać z bezdomną i z napakowanym, łysym dresiarzem (akurat dostaliśmy miejsca w jednym przedziale – nie powiem, nieswojo mi się zrobiło, gdy weszłam i był w nim tylko ten facet), który absolutnie rozbroił mnie kulturą zachowania wobec mnie i przegadaliśmy całą długą podróż pociągiem. Dzięki temu, co przeżyłam w życiu, zarówno dobremu i złemu, poznałam wszystkie emocje i one we mnie są, dzięki rozmowom z tak różnymi ludźmi – był wśród moich rozmówców również morderca, który pozbawił człowieka życia ze szczególnym okrucieństwem – mam zdolności do nieoceniania, do obserwacji, właśnie do uważności, potrafię odtworzyć ich reakcje, sposób mówienia, zachowania się. Mam też dar wnikania w opisywaną postać i stawania się nią na czas pisania powieści, jestem nią czy nim. Czuję, myślę, mówię i nawet poruszam się jak mój bohater. Czytelnicy to widzą. Widzą tę prawdę i czują te emocje. Prawdziwe emocje.

Czy kiedy Pani pisze, myśli Pani o swoich czytelnikach?

Myślę przede wszystkim o moich bohaterach, bo nimi jestem. Dopiero gdy „wychodzę” z książki, bo świta, bo dziecko trzeba zabrać z przedszkola, bo trzeba coś zjeść, zaczynam myśleć, czy to, co napisałam, spodoba się Czytelnikom. I proszę mi wierzyć: za każdym razem – a napisałam już ponad trzydzieści bestsellerów – wciąż mam wątpliwości. Wciąż w siebie i w swój talent nie wierzę. W pracowitość – tak, to zależy ode mnie, aż siebie czasem nienawidzę za pracę ponad siły, by książka ukazała się nie tylko na czas, ale i pięknie oprawiona. Ale czy będzie dobra...? Pierwszą z serii, w której poruszam poważne tematy, w której odchodzę od sielankowych nastrojów Poczekajki, chciałam kasować – i nie zmyślam teraz, ani się nie kryguję – trzy razy. Tylko przyjaciółki, którym wysyłałam fragmentami treść, uratowały tę książkę: dziś jest to jedna z wysoko cenionych przez Czytelników Nadzieja, otwierająca jedną z najważniejszych „trudnych” serii, do której należą Bezdomna i Nie oddam dzieci!. Wiem już, że piszę dla mądrych, myślących kobiet, które nie boją się trudnych tematów, byle były pisane prawdziwymi emocjami. Przyznam jednak, że w przypadku Leśnej Polany, gdzie po pięknym sielankowym początku zanurzamy się w coraz większy mrok, znów mam te same wątpliwości: jak odbiorą tę książkę Czytelnicy...

Pierwsi czytelnicy już mieli możliwość poznać fragmenty powieści publikowane na blogu. Jest Pani jedną z pierwszych pisarek, które dostrzegły siłę internetu i na serio wsłuchały się w głos swoich odbiorców. Co jest dla Pani najbardziej ekscytujące w pisaniu bloga?

Osiem lat temu, gdy wyszła Poczekajka, byłam tak szczęśliwa, że chciałam się tym szczęściem podzielić z całym światem. Wydawało mi się, że wreszcie i w moim życiu zaświeciło słońce, powstał więc mój pierwszy blog: słoneczna strona. Kontakt z dziewczynami, które zachwyciła moja książka, dodał mi skrzydeł, myślę, że to dzięki nim – tym setkom, tysiącom dobrych słów – nie poprzestałam na pierwszej i zaczęłam pisać następne powieści, bo czy dziesiątki tysięcy wspaniałych dziewczyn mogą się mylić? One były moją siłą od początku. Gdy tylko dopadały mnie wątpliwości, otwierałam maile, czytałam płynące z serca słowa i... pisałam. Dzisiaj mój blog ma ponad dwa miliony wejść, powstał też fanpejdż, bo Czytelnicy potrzebowali jeszcze bliższego kontaktu, obecnie również mam konto na Instagramie. Internet jest niesamowitą siłą. Siłą, która potrafi tworzyć, ale i niszczyć. Trzeba mieć do niego respekt. Ale też kochać i szanować Czytelników, tak ja kocham i szanuję moich.

I jeszcze jedno na zakończenie: lubi Pani zwierzęta, prawda?

Miałam kilka cudownych zwierząt, których się nie zapomina. Miałam cudownych pacjentów, którzy potrafili wyciągnąć właściciela do mnie do lecznicy z wizytą towarzyską. Miałam niezwykły kontakt ze zwierzętami egzotycznymi: pogłaskać tygrysa, przytulić się do tapira, objąć śnieżną panterę (oczywiście była pod narkozą) – ależ mam wspaniałe wspomnienia ze zwierzętami. Tak. Pozostałam lekarzem weterynarii i kocham zwierzęta. Z tego się nie wyrasta, chociaż w tej chwili w moim domku mieszkamy tylko we dwoje: ja i synek. Ale już szykuję karmnik i zapas łuskanych ziaren słonecznika na zimę oraz duuużo budek dla ptaków na wiosnę (śmiech).

A gdyby była pani zwierzęciem, to jakim?

Jestem lwicą. Ciągle walczącą o wszystko lwicą. Ale może w następnym wcieleniu będę delfinem. Wolnym, otoczonym kochającym stadem, uśmiechniętym i szczęśliwym delfinem, tnącym wody oceanu. Dużo lepsza wizja, niż następne wcielenie Kasi-Pisarki.

Poldark Cztery łabędzie 1 Poldark Cztery łabędzie Winston Graham
31,14 34,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czereśnie zawsze muszą być dwie Polecamy 1 Czereśnie zawsze muszą być dwie Magdalena Witkiewicz
30,87 36,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czerwień jarzębin 1 Czerwień jarzębin Katarzyna Michalak
32,84 36,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Dżoker 1 Dżoker Michał Piedziewicz
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dom tęsknot 1 Dom tęsknot Piotr Adamczyk
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Sen sów 1 Sen sów Jerzy Sosnowski
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Boskie. Włoszki, które uwiodły świat 1 Boskie. Włoszki, które uwiodły świat Andrzej Brzozowski
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Idealna 1 Idealna Magda Stachula
31,06 34,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Plutopia 1 Plutopia Kate Brown
46,45 54,90
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
W rajskiej dolinie wśród zielska 1 W rajskiej dolinie wśród zielska Jacek Hugo-Bader
37,99 44,90
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości 1 Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości Swietłana Aleksijewicz
35,96 42,50
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Nawałnica mieczy. Stal i śnieg 1 Nawałnica mieczy. Stal i śnieg George R.R. Martin
40,99 49,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Nawałnica mieczy. Krew i złoto 1 Nawałnica mieczy. Krew i złoto George R.R. Martin
43,61 49,00
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Wiedźmin. Ostatnie życzenie 1 Wiedźmin. Ostatnie życzenie Andrzej Sapkowski
37,56 44,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Uczta dla wron. Sieć spisków 1 Uczta dla wron. Sieć spisków George R.R. Martin
36,75 49,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień 1 Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień David Lagercrantz
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Król 1 Król Szczepan Twardoch
33,68 44,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Oskarżenie 1 Oskarżenie Remigiusz Mróz
29,93 39,90
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 27.09.2017 r.  
Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą Nowość 1 Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą Małgorzata Gutowska-Adamczyk
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dziedzictwo rodu Poldarków. Fala gniewu Nowość 1 Dziedzictwo rodu Poldarków. Fala gniewu Winston Graham
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Niespokojni zmarli Polecamy 1 Niespokojni zmarli Simon Beckett
29,99 39,99
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Gra o tron 1 Gra o tron George R.R. Martin
59,25 79,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
13 powodów 1 13 powodów Jay Asher
31,95 35,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Hobbit, czyli tam i z powrotem 1 Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien
26,61 29,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Co nas nie zabije 1 Co nas nie zabije David Lagercrantz
35,59 39,99
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
I nie było już nikogo 1 I nie było już nikogo Agatha Christie
18,68 24,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Jeszcze jeden oddech 1 Jeszcze jeden oddech Paul Kalanithi
26,18 34,90
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Miasto kości 1 Miasto kości Cassandra Clare
29,28 35,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni