Koszyk 0

Kocham Cię życie... najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego

Twórczość Wojciecha Młynarskiego jest nie do podrobienia. Trudną, czasami pozbawioną sensu rzeczywistość opisywał lekko i dowcipnie. Mistrz puenty, pisał dla największych. Jego teksty nuciła cała Polska, od „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy” aż po „Kocham Cię życie!”. Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem, zawsze w punkt. Każdy z nas choć raz w życiu odniósł się do słów „Róbmy swoje”. Jeremi Przybora zaliczył go do „trójcy wieszczów polskiej piosenki” obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. Najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego, które właśnie trafia w ręce czytelników, jest hołdem oddanym twórczości genialnego poety.

Wstęp

Językowy słuch absolutny przejawia się darem wyrażania dowolnej myśli w dowolnych rejestrach języka. Językowa empatia pozwala na wyczucie wszelkich podtekstów i kontekstów w czyichś tekstach, które bywają najlepszymi pretekstami dla naszych tekstów. Gdybyśmy mówili sami do siebie, to by wystarczyło.
           Są teksty, niewiele ich, ale może to i dobrze, które mówią do nas tak, jakbyśmy mówili sami do siebie. Gdybyśmy mogli. I wystarczy je usłyszeć, żebyśmy lepiej wiedzieli, co myślimy. Takie bywają oczywiste stwierdzenia i nieoczekiwane paradoksy, opowiadania i opisy, abstrakcyjne refleksje i anegdoty. Czasem przypowieści i parabole. Bywa, że w takim tekście pojawi się myśl szczególna, sama dająca sumę jakiejś wiedzy, sądu, niby oczywistego, a dotąd słabo pomyślanego. I niknie potem ta myśl, jak inne, i zostajemy z tym, co było.
           Ale niektóre z takich myśli zostają. I dla ich treści, i dla ich formy. Aż nie chce się odróżniać formy od treści. Potrzebną i oby jak najdłużej trwającą tajemnicą jest, jak się budują skrzydlate słowa, jakie aforyzmy i przysłowia, jakie slogany i szlagworty, jakie wzniosłe cytaty i proste konstatacje, a także jakie całe wiersze, czasem przebrane za piosenki, pozostają w nas dłużej, czasem na zawsze. Niekiedy pomaga im rytm, niekiedy rym – im bardziej oryginalny, tym bardziej pomaga.
           Czasem pomaga muzyka. Pieśni, hymny, także niestroniące od melodii rapsody czy ballady stanowią najistotniejszy składnik kultury oralnej, pozwalając przetrwać tekstom o wielkiej wartości. A piosenka? Wcale nie zawsze to, co tak nazywamy, zasługuje na takie protekcjonalne zdrobnienie. U nas Nobla Dylanowi by nie dali (by sięgnąć po taką kuszącą eufonię), ale przecież znamy piosenki, które mogą istnieć bez muzyki, czasem w myśli zresztą skrycie dośpiewywanej.
            Jeżeli takie dobrze pomyślane myśli, językowo artystycznie ubrane lub pięknie rozebrane, dają jeszcze satysfakcję estetyczną, przeżywamy małe radostki, a nawet drobne szcząstka, w towarzystwie których możemy się poczuć, jakbyśmy sami do siebie trafili.

*
            Historię opowiedzieć dobrze, tak, żeby została, trudno. A umieć ją opowiedzieć tak, żeby była cała i niemała, a w krótkich słowach – to już bardzo rzadkie. To jak bajka Krasickiego. I jeśli jeszcze na końcu, po wabiącym początku i wypełnionym po brzegi treścią środku mamy zakończenie jak uderzającą puentę, z którą możemy na długo zostać, cieszymy się, jakbyśmy tam byli – w środku opowieści.

*

             Lepiej nam jest, jeśli nieraz niełatwa pogoda ducha pomaga w uczynieniu z czegoś, co oburza – czegoś śmiesznego, nawet gdyby oburzać nie przestało. I z drugiej strony, jeśli w tym, co bywa wyśmiewane, znajdziemy coś bliskiego, zasługującego na sympatię. I jeśli zobaczymy, że bez potrzeby agresji – choćby tylko myślowej – daje się rozbroić coś groźnego. I że bez patosu można uwznioślić coś, co niezasłużenie lekceważone.
              A jeszcze lepiej, gdy spostrzeżemy, że to, co proste, może być głębokie, że to, co cholernie zabawne, może być jednocześnie bardzo mądre. Że możliwa jest inteligencka, a nawet arystokratyczna plebejskość i że liryka i humor to mogą być dwie strony tego samego stosunku do ludzi świata.                 Tak bywało u wielkich poetów, od Kochanowskiego do Gałczyńskiego – ale tak w ogóle to wcale nieczęsto bywało. Nasi wielcy zwykle woleli albo jedno, albo drugie. Przekonanie, że gdzie głębia, tam ciemno, że jak rozbawia, to nie wzrusza, że jak proste, to nie subtelne – mamy gdzieś wpisane i trudno nam się pogodzić z tym, że da się to pogodzić. Na szczęście, nie wszystkim nam.
              A poza tym to, co proste, może takim pozostawać, ale może czasem okazywać się, gdy bliżej się temu przyjrzeć, całkiem skomplikowane, i to świetnie skomplikowane. Wielu to lubi najbardziej.

*
              Łatwo nam przyjdzie przyznać, że lepiej jest, jeśli po usłyszeniu czy przeczytaniu czegoś będziemy skłonni spostrzegać świat jako nam życzliwszy. I jeśli będziemy mogli uznać swój wkład w tę – oby najpowszechniejszą – życzliwość. Ale przecież z drugiej strony zbyt często kusi nas wspólnota wrogości, często jednoczymy się w oburzeniach i w oskarżeniach. Atrakcyjna jest też, i to bardzo, ponurość pesymistycznych refleksji. Siadamy z takimi skargami nad brzegami i bieleje nam włos. Z satysfakcją sięgamy po mocne słowa, mówiąc o polskim piekle, niemożliwości porozumienia i powszechnej nienawiści. I nie pomagają zapewnienia, że zgoda buduje.
               Ale popatrzmy, jak silna może być też radość ze wspólnego zrozumienia jakiegoś czegoś, na przykład ze spostrzeżenia podobieństwa naszych reakcji na głęboki żart. Lubimy czuć się inteligentni, także wspólnie, i wspólnie rozumieć aluzje i inne nieoczywiste odniesienia.
*

                Młynarski daje mi wiele radości. Wynikającej z kunsztu formy, z międzytekstowych i międzystylowych zabaw, z pokazywania wielostronnych nieoczekiwanych możliwości językowych. Z operowania niespodziewanie dopuszczalnymi znaczeniami nieoczywiście przywołanych słów. I jednocześn­ie z nieodpartego poczucia swobody w tym wszystkim. Radości z odczuwania – oby uprawnionych – różnych odmian wspólnoty, wspólnoty myślenia, emocji i chęci. Radości z uznania, że można pisać mądrze i prosto, jasno i głęboko, ciekawie i prawdziwie, żartobliwie i zarazem poważnie. I że jest ktoś, kto tak pisze, jak sam bym chciał. I mówi mi to, co sam bym chciał sobie powiedzieć, gdybym na to wpadł. I gdybym umiał.

*

                 I cieszę się z tego, że taka dobra muzyka do tego bywa, i że on to tak śpiewa, choć nie śpiewak wcale, i z tego, że nie spotkałem nikogo, kto by go nie znał i kto by nie uważał, że to twórca o ogromnym znaczeniu dla polskiej kultury, a właściwie, że to gość, i że pełny szacun.

*

W temacie Młynarskiego mam jasność.

Jerzy Bralczyk

Opublikowano dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Szalona Chacona 1 Szalona Chacona Leszek Czuchajowski
14,81 17,50
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Nasz los wypisany na dłoni 1 Nasz los wypisany na dłoni Józef Chodakowski
19,95 21,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Sehir 1 Sehir Bartosz Suwiński
13,96 16,50
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Święto szparagów 1 Święto szparagów Artur Szlosarek
15,20 16,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Bal w operze Wyprzedaż 1 Bal w operze Julian Tuwim
9,11 29,00
Rabat 69% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Oddam wiersze w dobre ręce + CD 1 Oddam wiersze w dobre ręce + CD Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
56,05 59,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Uchoko 1 Uchoko Patryk Zimny
15,65 18,50
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Księga imion. Podróż literacka przez Biblię oraz przypowieści o współczesnych ludziach 1 Księga imion. Podróż literacka przez Biblię oraz przypowieśc... Cezary Dobies
19,00 20,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Rondo. Wiersze z lat 2006-2009 Wyprzedaż 1 Rondo. Wiersze z lat 2006-2009 Józef Baran
28,41 29,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Uspokojenie Wyprzedaż 1 Uspokojenie Rafał Grupiński
1,90 24,90
Rabat 92% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Niewidy 1 Niewidy Piotr Mitzner
12,27 14,50
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pieśni Bilitis 1 Pieśni Bilitis Piere Louys
37,53 39,50
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Preparaty 1 Preparaty Przemysław Witkowski
22,80 24,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Dygresje dygresje dygresje 1 Dygresje dygresje dygresje Leopard Zabrodzki
15,40 18,20
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Zeszyt w kratkę 1 Zeszyt w kratkę Jan Twardowski
16,84 19,90
Rabat 15% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Mleko i miód. Milk and Honey 1 Mleko i miód. Milk and Honey Rupi Kaur
37,91 39,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Pan Tadeusz 1 Pan Tadeusz Adam Mickiewicz
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pan Cogito 1 Pan Cogito Zbigniew Herbert
18,75 25,00
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Od oddechu do oddechu 1 Od oddechu do oddechu Wojciech Młynarski
37,22 44,00
Rabat 15% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Miłość szczęśliwa i inne wiersze 1 Miłość szczęśliwa i inne wiersze Wisława Szymborska
24,00 32,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Piórka prawie wszystkie Wyprzedaż 1 Piórka prawie wszystkie Jan Sztaudynger
61,66 64,90
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Ludzie na moście 1 Ludzie na moście Wisława Szymborska
22,43 29,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!