Koszyk 0
Opis:
Znęcałem się nad słabszymi. Dziś wiem, że ta droga prowadzi donikąd. Dlatego postanowiłem napisać tę książkę. Zaskakująca opowieść rapera z kryminalną przeszłością Buła ma 13 lat. Jest outsiderem. Po przeprowadzce do małego miasteczka nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu. Popada w konflikty z kolegami, rodzicami, nauczycielami. Dziewczyna, w której jest zakochany, odsuwa się od niego. Chłopak staje się agresywny, znęca się nad słabszymi, gdy nieoczekiwanie... sam staje się ofiarą ... 50 cent napisał "Szacunek ulicy", opierając się na dramatycznych doświadczeniach własnej młodości. Przemoc, narkotyki, prześladowanie rówieśników - tak wyglądała jego codzienność. Na szczęście w porę zrozumiał, że to droga donikąd. Teraz chce przestrzec Ciebie. Curtis James Jackson III Światowej sławy amerykański raper, aktor, autor książek i przedsiębiorca, znany pod pseudonimem 50 Cent. Sławę przyniosły mu przede wszystkim dwa bestsellerowe albumy Get Rich or Die Tryin' i The Massacre. Jego płyty rozeszły się na całym świecie w nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy. Laureat Grammy, World Music Awards i American Music Awards. Nigdy nie poznał swojego ojca, a jego matkę zamordowano za długi. W młodości trenował boks, handlował narkotykami i nosił broń. Pseudonim artystyczny 50 Cent przyjął po pobycie w więzieniu. Nie będę udawał, że wszystkie moje uczynki zasługują na miano godnych naśladowania. Przyznaję, że bywałem na bakier z prawem. Stosowałem przemoc. Znęcałem się nad słabszymi. Wiem dobrze, że ta droga prowadzi donikąd. I dlatego właśnie postanowiłem napisać tę książkę - opowieść o chłopcu, który schodzi na złą drogę. Jak i dlaczego tak się stało i czy uda mu się zawrócić? Pisanie Szacunku ulicy było dla mnie bardzo osobistą podróżą. W Bule jest wiele ze mnie. Wspierałem się zarówno doświadczeniami z własnego dzieciństwa i wczesnej młodości, jak i sytuacjami, które obserwuję na co dzień. Sięgnąłem też do emocji, które towarzyszyły mi w tamtym okresie - w stosunku do własnej rodziny, do przyszłości i innych dzieciaków z ulicy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 50 Cent
  • 2014
  • 1
  • 320
  • 205
  • 140
  • 978-83-7924-208-5
  • 9788379242085
  • ZBET1

Recenzje czytelników

Prawo pięści

Ocena:
Autor:
Data:
Curtis James Jackson III, znany jako 50 Cent, niedawno odwiedził Polskę. Amerykański raper nie przybył do naszego kraju, by zachwycić młodzież swoim muzycznym talentem. Zjawił się w naszej ojczyźnie, aby promować powieść pt.: "Szacunek ulicy", która dzięki staraniom Wydawnictwa SQN została przetłumaczona na język polski.

Mogłoby się wydawać, że ta książka to kolejny pomysł promującego się celebryty na pozyskanie swych fanów. Prawda jest zupełnie inna. "Szacunek ulicy" ... to ciekawa i poruszająca opowieść o chłopcu, który nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Burton, nazywany przez wszystkich Bułą ma zaledwie 13 lat i niedawno musiał zmienić szkołę. Wszystko przez rozwód rodziców i przeprowadzkę do znienawidzonego przez chłopca Garden City. Życie w nudnym mieście to jednak nie najgorsze, co spotkało naszego bohatera. Od pierwszych dni w nowym otoczeniu nastolatek czuł niechęć kolegów do jego osoby. Problemy Burtona narastały, aż w końcu nadszedł moment, w którym jedyną obroną przed innymi stała się skarpeta wypełniona zużytymi bateriami. Czy w ten sposób Buła zyskał uznanie rówieśników i znalazł dla siebie miejsce wśród najpopularniejszych osób w szkole? O tym opowie Wam już sam Buła, podczas lektury "Szacunku ulic"y.

50 Cent nie ukrywał przed czytelnikami, że inspiracją dla wielu wątków tej powieści było jego własne życie. Czarnoskóry chłopiec z kompleksami wrzucony w środowisko białych i działający w myśl zasady: "najlepszą obroną jest atak", posiada wiele cech autora. Losy Burtona, terapia psychologiczna, w której uczestniczył, jak również wzmianki dotyczące jego życia prywatnego to jednak efekt wyobraźni twórczej rapera, który w niebywale interesujący sposób odmalował portret małego, wykluczonego przez społeczeństwo człowieka.

Buła wypowiada się jak na nastolatka przystało. Lubi od czasu do czasu użyć brzydkiego słowa, czy slangu znanego mu z podwórka. Nie wywyższa się i nie udaje kogoś, kim nie jest. Chyba właśnie przez to szybko zyskuje naszą sympatię. I choć czasami robi rzeczy, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć, trzymamy kciuki, by udało mu się "wyjść na prostą" i raz jeszcze spróbować zyskać akceptację kolegów. W końcu ten nastolatek uwikłany jak dziesiątki innych na całym świecie w problemy dorosłych, zasługuje na szczęście i zrozumienie ze strony otaczających go ludzi.

Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że 50 Cent, znany mi jedynie z amerykańskich teledysków może napisać powieść, która zainteresuje czytelników. Po przeczytaniu "Szacunku ulicy" mam jednak wrażenie, że sukces komercyjny wspomnianej książki jest sprawą drugorzędną. Już same losy Burtona, tak bliskie wielu nastolatkom, mimowolnie zachęcają do lektury, a pseudonim artystyczny autora w tym wypadku jedynie potwierdza, że zakup tej pozycji to trafny wybór.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Historia życia

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy zobaczyłam okładkę tej książki myślałam, że będzie to biografia 50 Cent'a. Kiedy przeczytałam opis tej książki wiedziałam, że będę musiała ją przeczytać.
Co się okazało "Szacunek ulicy" zawiera może jakąś małą część biografii, a przeczytanie go okazało się nawet niezłym pomysłem.

"(...) Rutyna ułatwia życie."*


Buła to trzynastoletni chłopak, który jest outsiderem. Po przeprowadzce do małego miasteczka i zmianie szkoły nie potrafi odnaleźć się w towarzystwie ... W końcu staje się coraz bardziej agresywny, wpada w złe towarzystwo i sam staje się ofiarą...

5o Cent pisząc "Szacunek ulicy" wzorował się na swoich przeżyciach. Książka ta ma być ostrzeżeniem dla innych. Sam miał nieciekawe dzieciństwo i liczy na to, że historia Buły komuś pomoże.

Ciężko pisać mi o tej książce. Z jednej strony historia ciekawa, z drugiej za bardzo naciągana. Z jednej strony jest fajnie, ale z drugiej sposób napisania leży i kwiczy.

Cała historia naprawdę chwyta za serce. Pokazuje wiele ważnych rzeczy. Jak wspomniałam wyżej, trochę wszystko jest za bardzo naciągane. Ze swojego doświadczenia wiem, że wiek trzynastu lat, to wiek, kiedy nastolatkowie zaczynają rozumieć najwięcej rzeczy. Widzą wszystko to, co rodzice w jakiś sposób przed nimi ukrywali. Ale mimo wszystko... Gdyby Buła miał na przykład piętnaście lat, dla mnie wyglądałoby to zdecydowanie lepiej. Niby tylko dwa lata różnicy, ale jednak to w tej sytuacji dużo.

Wspomniałam również o tym, że sposób napisania książki leży i kwiczy. Niestety, dla czytelnika, który przebrnął już przez tyle świetnych książek, "Szacunek ulicy", aż w pewien sposób męczy. Fakt, że czasami trzeba też przeczytać coś na słabszym poziomie, trochę się odstresować, ale w tej książce, aż za bardzo ten poziom leży, gdzieś na dnie oceanu... Owszem - dla przeciętnego gimnazjalisty, który przeczyta dwie książki na pół roku, albo nawet mniej, ta książka będzie świetna. Bo jest napisana tym młodzieżowym językiem, którego ja w książkach tolerować już nie potrafię, mimo, iż sama jestem przecież nastolatką...

Bohaterowie są tacy... średni. Raczej nie spodziewałam się tego, że ktoś poświęci im dużo uwagi, więc, akurat w tym przypadku się nie zawiodłam. Z drugiej jednak strony nie są, aż tacy źli. Samego Bułę poznajemy całkiem dobrze. Resztę bohaterów rozumiemy dopiero po przeczytaniu książki, bo w każdym fragmencie jest jakaś mała część kogoś, tylko po prostu trzeba to potem złożyć w całość.

Ogromne litery ułatwiają czytanie, ilustracje - umilają. Doczepię się do tego, do czego doczepili się chyba wszyscy. Autor książki wypisany większymi literami niż tytuł. Rozumiem, że to reklama, że przyciągnie to fanów tego człowieka, ale to też wprowadzanie w błąd, bo ta książka w sumie mało ma wspólnego z samym 50 Centem. Może tyle, iż podarował jej maleńki kawałek siebie...
Szkoda, że nazwisko Pani Laury Moser znajdziemy dopiero po otwarciu książki. Wydaje mi się, że przez to, iż pomagała w pisaniu historii Buły powinna dostać chociaż maleńki kawałek na okładce.

Podsumowując. "Szacunek ulicy" powinien znaleźć się w każdej gimnazjalnej i licealnej bibliotece. Uważam również, że ta książka powinna zostać uznana za obowiązkową lekturę szkolną. Na pewno da dużo do myślenia nie jednemu nastolatkowi. Jednakże "wytrawni" czytelnicy mogą się trochę zawieść. Historia Buły to świetna historia tylko, że ktoś użył złych słów by ją opisać...

* 50 Cent "Szacunek ulicy"
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena