Koszyk 0
Opis:
Powieść wyróżniona w 2012 roku Giller Prize (najważniejsza i najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Kanadzie) „Szanowny Panie, jestem córką nigeryjskiego dyplomaty i liczę na pańską pomoc…” W Calgary ginie w wypadku samochodowym starszy mężczyzna, niejaki Henry Curtis. Pozostawił żonę i dorosłe dzieci. Policja podejrzewa, że jego wóz został zepchnięty z mostu lub że mężczyzna popełnił samobójstwo. Ale Henry Curtis był emerytowanym nauczycielem i wiódł - zdawałoby się – ... spokojne i przewidywalne życie. Okazuje się jednak, że jego bliscy nie wiedzieli o nim wszystkiego. Jakiś czas przedtem otrzymał on tajemniczy e-mail z Afryki z prośbą o pomoc pewnej osieroconej nigeryjskiej dziedziczce fortuny. Tak zaczęła się dramatyczna historia internetowej korespondencji i skomplikowanych międzynarodowych "interesów", która zakończyła się ukrywanym przed rodziną bankructwem Henry'ego i jego tragiczną śmiercią. Laura, córka Curtisa, wyrusza w podróż, by odszukać zabójców ojca. Rozpoczyna grę, której stawka jest większa niż przypuszcza. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Will Ferguson
 • 2014
 • 1
 • 464
 • 205
 • 130
 • 978-83-7758-677-8
 • 9788377586778
 • ZBEQV

Recenzje czytelników

Czterysta dziewiętnaście

Ocena:
Autor:
Data:
Większość ludzi na świecie kojarzy Afrykę z zacofaniem, głodem, wojnami domowymi, wysoką przestępczością i licznymi chorobami. Nie bezpodstawnie. Afryka przez długie lata była wykorzystywana przez kraje wysoko rozwinięte, a jeśli spojrzeć na tę sprawę szerzej, to właściwie nadal jest. Złoża surowców naturalnych jakie się tam znajdują, są wielką pokusą dla inwestorów z zagranicy. Przysyłają tam swoich ludzi, a ci niszczą lasy Czarnego Lądu i przepędzają okolicznych mieszkańców z ich domów ... niewiele dając im za to w zamian. Jednak w pewnym momencie Afryka znalazła sposób na mały odwet. A ten odwet to... czterysta dziewiętnaście.

Wszystko w tej książce zaczyna się od śmierci Kanadyjczyka, Henry'ego Curtisa, którego samochód spada w przepaść. Początkowo ślady wskazują na samobójstwo, ale dość szybko okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Kilka miesięcy przed wypadkiem Curtis dostał maila z Afryki, w którym prosi się go o pomoc dla młodej dziewczyny. Córka zmarłego, Laura, zamierza zbadać ten trop i sprawdzić, czy ta wiadomość mogła mieć coś wspólnego ze śmiercią jej ojca.

Tymczasem w Nigerii życie wiodą trzy młode osoby. Ciężarna Amina pieszo wędruje po kraju w poszukiwaniu jakiegoś miejsca dla siebie i swojego nienarodzonego dziecka, zdolny Nnamdi pracuje jako mechanik maszyn służących do wydobycia ropy, a Winston jest spokojnym, ale bardzo sprytnym przestępcą z Lagos.

Losy ich wszystkich muszą się spotkać i czytelnik przez cały czas jest tego świadomy. Jednak konia z rzędem temu, komu uda się odgadnąć, w jaki sposób się to stanie. Zadania nie ułatwia na pewno fakt zaburzonej kolejności zdarzeń, na którą zdecydował się autor, Will Ferguson. Najpierw dzieje się coś, potem dzieje się coś innego, a jeszcze później okazuje się, że to coś, o czym już czytaliśmy, zdarzyło się tak naprawdę dużo wcześniej. O dziwo, nie przeszkadzało mi to. Nie nosiło znamion bałaganu. Nie przypominało go. Wręcz przeciwnie - książka wydaje się przemyślana i ułożona, a język jakim posługuje się w niej Ferguson jest tak porządny, że aż lekko irytujący.

Nie mogę powiedzieć, żeby ta lektura wchłonęła mnie bez reszty i żebym z jej powodu nie mogła spać przez tydzień, ale na pewno zostanie mi po niej obraz Afryki. Afryki, która krwawi z każdej możliwej strony i którą reszta świata nie za bardzo się przejmuje, a czasem dociska ją nawet mocniej do ściany nędzy i rozpaczy. I właśnie taka Afryka próbuje wierzgać nogami, którymi są 419-tki. Nie chcę absolutnie usprawiedliwiać tutaj tego typu działań, ale... Okay, chyba piszę teraz jak połamana, więc może już skończę. Polecam ludziom ciekawym świata - tego prawdziwego, który nie zawsze jest piękny i uroczy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

419

Ocena:
Autor:
Data:
Nie wiem czy inni czytelnicy też tak uważają, ale według mnie, to jedno zdanie, które zawsze zacytowane jest na okładce z przodu książki, mówi o niej naprawdę sporo i czasami wręcz to jak ono brzmi, zaważa na lekturze i tym czy ktoś sięgnie po książkę, czy odłoży ją z powrotem na półkę. W książce z dzisiejszej recenzji zdecydowanie jest ono bardzo przekonujące, przynajmniej dla fanów takiej prawdziwej sensacji z polityką w tle ... Właściwie to trudno mi jednoznacznie określić czy jest tu też kryminał czy thriller, bo chyba i to i to po trochę. To połączenie wszystkich "ciężkich" jak często się je określa gatunków.
"419 wielki przekręt" to powieść równie zagadkowa i fascynująca jak jej tytuł. Autorem jest człowiek o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach i o bogatym doświadczeniu, które z pewnoscia przydaje mu się w trakcie tworzenia kolejnych tytułów. Will Ferguson jest pisarzem kanadyjskim, ukończył szkołę filmową na York University w Toronto (pisanie scenariuszy i produkcja filmowa) i mogę z całą szczerością potwierdzić, że jego wykształcenie da się odczuć podczas lektury. Ja sama czułam się jak podczas oglądania naprawdę świetnego serialu. Jako nastolatek Will mieszkał i pracował w Ekwadorze z ramienia korpusu pokoju. Spędził też pięć lat w Japonii, a następnie przeszedł w deszczu całą Irlandię Północną. Podróżował też do Argentyny i Indonezji. W roku 2010 napisał scenariusz zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Wielokrotnie nagradzany przez krytykę i czytelników za swoje powieści, książki podróżnicze i wspomnieniowe. Obecnie mieszka w Kanadzie z rodziną.
Chyba na wszystkich jego życiorys zrobił wrażenie, nie dziwi więc fakt, że ma naprawdę genialne pomysły i potrafi szczegółowo wprowadzić czytelnika w historie, opisując dokładnie krajobrazy, politykę i inne detale w fabule.
Wszystko rozpoczyna się w Calgary, gdzie w wyniku wypadku samochodowego ginie Henry Curtis. Policja podejrzewa zepchnięcie z mostu. Każdy jednak widzi to inaczej, dla jednych jest to oczywiste morderstwo, dla innych samobójstwo. Henry był spokojnym emerytowanym nauczycielem, który wiódł normalne życie. Jednak jest pewien szczegół, który może zaważyć na śledztwie. Niedawno Henry otrzymał z Afryki pewien e-mail, w którym proszono go o opiekę nad osieroconą nigeryjską dziedziczką fortuny. Tutaj rozpoczyna się seria zdarzeń, które nie tylko doprowadzają do bankructwa Henry'ego, jego poniekąd załamania, ale i śmierci. Jego córka Lara jest zdeterminowana by odkryć prawdę i odnaleźć morderców swego ojca, nie zdaje sobie jednak sprawy, w jak niebezpieczną i skomplikowaną rozgrywkę chce się wmieszać.
Powieść jest wręcz wychwalana z tyłu okładki przez krytyków, ja muszę się z nimi zgodzić. Niestety mimo, że chciałam trochę odmienić recenzje po wielu pozytywnych, kolejny raz muszę pochwalić książkę i dać jej prawie największą notę. Powieść jest fantastyczna, czyta się ją szybko, jest ciągła akcja, nie ma fragmentów gdy nic się nie dzieje, autor ciągle dorzuca nowe wątki. Bohaterowie są bardzo dobrze rozpisani i w miarę upływu stron poznajemy coraz więcej faktów z ich życia i ich tajemnic. Mogłabym się jedynie przyczepić do tego, że czasami niektóre momenty były już tak skomplikowane, zwłaszcza gdy dochodziło do nich słownictwo, które także fragmentami było trudne, że musiałam przeczytać coś dwa razy by zrozumieć. Jednak z drugiej strony nawet i to wzbudzało mój zachwyt, bo świadczyło o profesjonalizmie autora, który naprawdę wydaje się być obeznany w tych tematach. Nie mogę więc odradzać, ani wstrzymywać od tej lektury, a jedynie zachęcać bo warto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena