Koszyk 0
Opis:
Nikt nie mówi, że w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było lepiej. Ale ponieważ wszystkiego było mniej - to, co wpadło w ręce, wydawało się ważniejsze. I bardziej zapadało w pamięć. Filmy, seriale, komiksy, muzyka, przedmioty, wydarzenia... Książka "333 popkultowe rzeczy... PRL" zbiera je w jednym miejscu. To pierwszy na naszym rynku tak niezwykły leksykon. 333 pozycje dotyczące szeroko rozumianej kultury popularnej lat 1945-1989. Od Africa Simone'a przez gumę Donald, komiksy ze Żbikiem ... Klątwę Doliny Węży, Pana Samochodzika, buty Relaks, Tik-Taka, po Załogę G... Hasła pełne faktów z jednej strony i anegdot z drugiej. Podane z humorem. Bogato ilustrowane. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bartek Koziczyński
  • 2009
  • 1
  • 478
  • 212
  • 212
  • 978-83-7731-115-8
  • 9788377311158
  • ZAPCB

Recenzje czytelników

Doskonały zbiór wspomnień

Ocena:
Autor:
Data:
Czasy PRL-u wydają się przeszłością, z którą z pozoru niewiele mamy już wspólnego. Puste półki sklepowe, kartki na mięso czy niekończące się kolejki… Życie wtedy z pewnością nie było łatwe, a o wielu niewygodach mało kto już pamięta, no bo lepiej zapomnieć. Teraz rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jest barwniejsza, bardziej urozmaicona, ale też i mniej zachwycająca, bo ludzie oczekują tak wiele, że nie w sposób ich zadowolić ... Kiedyś wszystkiego było mało i właśnie to był klucz do prawdziwego szczęścia, bo kiedy coś się pojawiało, każdy potrafił to docenić. Toteż nic dziwnego, że na wspomnienie o typowych dla PRL-u rzeczach, na twarzach wielu ludzi gości uśmiech, bo barwne obrazy wyłaniające się spośród szaroburej wtedy rzeczywistości, są tak intensywne, iż cieszą do dziś.
Bartek Koziczyński wychodzi więc naprzeciw z książką „333 popkultowe rzeczy… PRL”, która z pewnością odświeży pamięć wielu Polakom.

Guma „Donald” z pewnością o wiele bardziej cieszyła dzieci, aniżeli jakakolwiek inna w dniach teraźniejszych. „Czterej pancerni i pies” z pewnością mocniej wyryli się w pamięci, niż współczesne seriale, których mamy na pęczki. Na „Jacka i Agatki” czekało z niecierpliwością o wiele więcej dzieci, aniżeli teraz na którąkolwiek z kolorowych bajek, a zdjęcia biustu Danuty Lato pobudzały fantazję mężczyzn mocniej, niż nowoczesne filmy porno. Wymienione przykłady to tylko garstka spośród ogromnego grona pozostałości po czasach PRL-u. Bo chociaż z pozoru nie było wtedy nic, to jednak coś być musiało. Jak się okazuje, chociaż ludzie nie mieli zbyt wielkiego wyboru, stawiano na jakość, a ta była na całkiem wysokim poziomie. W książce Bartka Koziczyńskiego natkniemy się na „Fasolki”, Kingsajza”, „Fantasolo” czy „Buty na słoninie”, a przekrój tematyki jest tutaj naprawdę szeroki. Wiele z tych przedmiotów czy zjawisk, na wspomnienie o Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, od razu przychodzi do głowy. Niektóre zaś zaskakują, oczywiście bardzo pozytywnie, niosąc ze sobą ogromną ilość wspomnień. Bo chociaż czasy, o których mowa, były dla wielu ludzi ciężkim okresem, to jednak właśnie wtedy człowiek potrafił szczerze okazywać radość i prawdziwie się z czegoś cieszyć.

Książka „333 popkultowe rzeczy… PRL” to doskonale ułożony, ogromny i rzetelnie opracowany zbiór różnorodnych produktów, osób oraz innych wspomnień, a wszystko to wiąże się z ubiegłymi latami niedemokratycznej Polski. Znajdziemy tutaj bajki, którymi cieszyły się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Pojawiają się gwiazdy muzyki czy też i filmu, czasopisma, produkty spożywcze, ubrania, materiały, książki, zjawiska społeczne i wiele innych, a wszystko to okraszone jest magią tamtych lat – ubogich, ale zarazem jakże i bogatych we wspomnienia. Każda z rzeczy ma tutaj swoje miejsce i krótką notatkę, która przybliża cały temat tym świadomym o czym mowa, ale i takim, którzy ze względu na wiek czasów PRL-u nie mieli okazji doświadczyć. Pojawiają się także fotografie, na widok których niejednej osobie serce przyspieszy swój rytm, bo przeżycia związane z minionym czasem, chociaż głęboko zaszufladkowane w umyśle, nigdy nie znikną, a wręcz potrafią powrócić ze zdwojoną siłą.

Czytelnik sięgający po tę książkę znajdzie w niej alfabetyczny spis treści, w którym od A do Z poukładane zostały wszystkie wyrazy, w mniejszym lub też i większym stopniu powiązane z czasami PRL-u. Autor poświęcił uwagę nawet tym rzeczom najmniejszym, ale tym samym stworzył zbiór wspomnień, w którym każdy znajdzie to, czego oczekuje. Opisywane osoby, przedmioty czy też zjawiska nie posiadają rozległej charakterystyki, a przypominają raczej krótką notatkę. Tym samym nie zanudzają nawet tych, którzy za czytaniem nie przepadają. Zapewniają zaś wszystkim rozrywkę w postaci powrotu do przeszłości.

Książkę z pewnością polecę wszystkim tym, którzy w PRL-u pozostawili cząstkę siebie. Aczkolwiek to doskonała lektura także i dla tych, którzy o zamierzchłych latach tylko słyszeli. Sądzę, że udekorowana wieloma fotografiami może stać się ciekawym, oryginalnym i udanym prezentem na różne okazje. Przekonajcie się i Wy, jak wiele wiecie o 333 popkultowych rzeczach PRL-u.

wydawnictwo: Vesper
data wydania: 26 listopada 2007
liczba stron: 460
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena