Koszyk 0
Opis:
Sensacja, miłość, zdrada – na tle polskich realiów lat transformacji. Lata dziewięćdziesiąte. Trzy młode kobiety prowadzące wspólny biznes, szukając w życiu szczęścia, dokonują ważnych wyborów. Olga musi zwalczyć bolesne wspomnienia fatalnego małżeństwa i uważniej przyjrzeć się teraźniejszości, Klaudia próbuje zapanować nad swoim temperamentem ... który zbyt często rzuca ją w ramiona nieodpowiednich mężczyzn, Lidkę zaś dręczy zazdrość o męża. Czy ich przyjaźń przetrwa niespodziewany obrót wydarzeń? Losy bohaterek wciągają, bawią i wzruszają. Pojawiają się tu już postaci, które będą głównymi bohaterami późniejszych książek, jak choćby Zosia Reinert. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Hanna Cygler
 • 2016
 • 3
 • 304
 • 197
 • 128
 • *, 978838062-003-2
 • 9788380620032
 • ZDE0F

Recenzje czytelników

Wiecej niż romans, rozsądek i rodzina

Ocena:
Autor:
Data:
Przyjaźń wiele ma twarzy, czasem łączy ze sobą ludzi będących całkowitym przeciwieństwem. Bywa, że przez lata stanowi oparcie, aż nadchodzi moment próby, wpierw jeden, potem drugi i kolejny, w takich okolicznościach to co wydawało się silne i niepokonane przechodzi swój chrzest bojowy. W końcu przychodzi chwila gdy trzeba dokonać ostatecznego podsumowania zysków i strat, pomimo wspomnień i odczuwanych emocji. Niekiedy saldo może zaskoczyć, tak samo jak efekt pokładanego zaufania i wiary w ludzi ...

Rodzina, rozsądek i romans, albo inaczej Lidka, Olga i Klaudia lub też trzy panie R, właścicielki świetnie prosperującej gdańskiej firmy. Przyjaciółki po prostu i jednocześnie bizneswomen jak się patrzy, w męskim świecie interesów radzące się więcej niż świetnie, do tego ładne i z życiem osobistym o jakim inni marzą. No prawie, ponieważ jak wiadomo w każdej beczce miodu jest co najmniej łyżka gorzkiego dziegciu. Na pozór Olga ma wszystko co większość pragnie osiągnąć i o nic już w życiu nie musi zabiegać, przystojny mąż, zdrowa córeczka, no i sukces zawodowy. Tylko ona zna prawdę ile kosztowało ją wejście na szczyt, przeszłość to dla niej temat wciąż zbyt bolesny by go poruszać z kimkolwiek, chociaż ktoś wie co było jej udziałem. Jednak teraz to już za nią, jej świat zmienił się na lepsze lub raczej samodzielnie zdobyła to czego inni jej zazdroszczą. Lidka również nie ma na co narzekać, oczywiście co nieco i więcej pragnęłaby ulepszyć, a pewne przypuszczenia zatruwają familijne szczęście. Jak na razie raczej nie powinna sobie głowy zaprzątać takimi bzdurami, lecz niełatwo odsunąć od siebie myśli nadwyrężające zadowolenie. Z Klaudią rzecz ma się całkiem inaczej, po prostu zawsze trafia w dość niefortunne męskie ramiona, tak jakoś ma pecha w tym temacie, ale nie poddaje się, przecież gdzieś musi być facet, dokładnie taki jak sobie go wymarzyła. Naturalnie obserwując te kobiety z boku nie dostrzega się ich problemów, wyglądają na zadowolone z siebie i ze swoich osiągnięć, nawzajem się wspierają i dopingują, zwycięstwo zawsze smakuje lepiej w towarzystwie, a w swoim czują się tak dobrze. Porażki ich się nie imają, przyjaźń daje im siłę by z uśmiechem na ustach pokonywać trudności, pomagają sobie wzajemnie i wszystko sprzyja temu kobiecemu trio. W takiej atmosferze łatwo przeoczyć szczegóły, które z osobna nie znaczą nic, jednak gdy się zsumują wyglądają dość niepokojąco. Czy Olga, Lidka i Klaudia nie powinni baczniej przyjrzeć się swemu otoczeniu? Tyle dzieje się wokół, że znaki ostrzegawcze są ignorowane, aczkolwiek chyba nie do końca. Po drodze do góry niekiedy umyka coś ważnego, bywa, iż strach przed innymi uniemożliwia podjęcie odpowiedniej decyzji. Olga przekonuje się o tym dotkliwie, pozostałe wspólniczki również stawiają czoła przeszkodom, no a świat nie stoi w miejscu i sprzyja odważnym, jedna z nich wykorzystuje nadarzającą się okazję. W trzy są nie do pokonania, lecz czasem trzeba dokonać wyboru samemu, bez oglądania się na innych.

Okres zmian w latach dziewięćdziesiątych opisywany był już wielokrotnie z różnych perspektyw, Hanna Cygler czyni to z kobiecego punktu widzenia, skupiając się na mniej eksponowanych aspektach, lecz jakże ważnych. Tytułowe "3 razy R" to przyjacielskie trio, które początkowo czytelnik może odbierać jak z reklamy, ale autorka bardzo szybko odkrywa mniej spektakularne, za to bardzo ludzkie portrety bohaterek. Nie brakuje w nich tragedii, humoru i przede wszystkim, jak zawsze zresztą, bardzo trafnych spostrzeżeń co do skomplikowanych więzi międzyludzkich. Tłem dla fabuły jest dekada gdy rodziły się i rozwijały biznesowe potęgi, życie nabierało szybkości, jedno i drugie jest odzwierciedlone w akcji książki uzupełniając poszczególne wątki. Jednak na pierwszym planie pozostaje przyjaźń trójki kobiet, demony z przeszłości oraz walka o szczęście, różnie rozumiane. Jako, że podobno w miłości ina wojnie wszystkie chwyty dozwolone należy przygotować się na niespodziewane zwroty akcji i zaskakujące sploty sytuacyjne. "3 razy R" to nie tylko romans, rozsądek, rodzina, to także zawiedzione nadzieje, dramat i miłość o wielu twarzach, a to wszystko oplecione siecią kobiecej przyjaźni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kobiecy świat intryg.

Ocena:
Autor:
Data:
To nie ostatnia powieść Hanny Cygler jaką mam na swoim stosie książek do przeczytania, ale jest to pierwsza z jej lektur w moim życiu. Można by powiedzieć, że mój debiut tej pisarki. Autorka tworzy literaturę typowo kobieca, która każdego mężczyznę najzwyczajniej w świecie, by zanudziła. Drogie Panie powieści te trzymajcie z dala od swoich mężów lub chłopaków, bo mogą im przybliżyć nasze myślenie, codzienne rozterki i wspomnienia z przeszłości.
Każda z nas nosi w sobie bagaż doświadczeń ... Niektóre z nich są dobre, inne niekoniecznie. To właśnie one kształtują naszą osobowość, powodują to jakimi obecnie jesteśmy osobami, co w życiu osiągnęłyśmy i jaką cenę za to zapłaciłyśmy. Bohaterki tej powieści również mają przeszłość, ale nie spodziewają się nawet, że wywrze ona aż tak ogromne znaczenie w ich teraźniejszości. Zapominają, że przed historiami sprzed lat czasem nie da się uciec, one wracają. Czasem dzieję się to tylko w naszych umysłach, lecz spotkanie jeden osoby z przeszłości może zmienić obecne nasze życie.
„3 Razy R” tak mogłaby się nazywać firma, w której trzy Panie noszą nazwisko rozpoczynające się na literę „R”. Sprawa wygląda bardzo prosto na pierwszy rzut oka, lecz w jednym z wydarzeń z książki pokazując na zdjęcie ze wspólniczkami kobieta oznajmia, że to zaszyfrowane: Romans, Rodzina, Rozsądek i tu sprawa zaczyna się nieco komplikować. Każda z kobiet ma inny światopogląd i inne priorytety. Dlatego pierwszej z nich, Klaudii przypisuje się romans, a to pasuje do niej idealnie co sprawdzicie same w książce. Co do rozsądku i rodziny nie da się jednoznacznie na początku określić dopasowania. Klaudia do rodziny przypisuje główną bohaterkę Olgę, a rozsądek w tym podziale przypada Lidce.
W powieści znajdziemy dwa czasy akcji. Pierwszym jest ten, w którym dzieją się obecne zdarzenia, a w drugim Olga wspomina swą mroczną przeszłość. Czasem jej wspomnienia znajdziemy wtrącone w czasie rzeczywistym napisane kursywą, co zdecydowanie poprawia odbiór całości treści.
Na pierwszy rzut oka widzimy kobiety sukcesu, zmagające się z typowymi problemami dotyczącymi wychowania małych dzieci, w przypadku Klaudii jest to zdecydowanie życie singielki, członków rodziny i brakiem czasu. Ciężkie jest prowadzenie firmy i dbanie o rodzinę. Temu chyba nikt nie zaprzeczy. Szczególnie jeśli wszystko w firmie spoczywa na głowach właśnie tych pań. Początkowo ich relacje są bardzo bliskie i oprócz bycia wspólniczkami są swoimi przyjaciółkami. Sprawy niestety w bardzo szybkim tempie zaczynają się zmieniać, a atmosfera w pracy ulega znacznemu pogorszeniu.
Osobiście uważam, że niestety my kobiety nie mamy zbyt dobrych układów w swoim świecie. Mężczyzną łatwiej to przychodzi, oni nie lubią zawiłych spraw, nie knują przeciwko sobie, lepiej radzą sobie od oddzielania sfery zawodowej od prywatnej. My niestety mamy z tym spore problemy i często przekłada się to na wszystkie aspekty naszego życia. Urywając znajomość zwykle robimy to z rozmachem i pozwalamy sobie czasem na rzeczy, które wykraczają poza kodeks moralny.
W książce znajdziemy zdradę, miłość, rodzinę, duże pieniądze, powiązania ze światem przestępczym. Wszystko co doda nieco pikanterii obyczajowej powieści o miłości. Autorka pokazuje w niej jak wiele nie trzeba, by kobiety przestały sobie ufać. Jak czasem nasze robienie problemu z niczego potrafi doprowadzić do tragedii. Schemat przyjaźni między kobietami jest tu wyraźnie zarysowany. Wszystkie jej przyczyny, skutki, zalety oraz wady takich kontaktów.
Powieść idealna dla kobiet nie lubiących się nudzić przy lekturze. Wartka akcja sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Z niecierpliwością oczekiwałam na finał akcji. Szczególnie ciekawiły mnie losy Olgi i jej córeczki. Dlaczego przywiązywałam do niej aż tak wielką uwagę? Dowiecie się przy lekturze „3 Razy R”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena