Koszyk 0
Opis:
Życie w korporacji to nie bułka z masłem – wiedzą o tym wszyscy, nie tylko ci, którzy mieli okazję sprawdzić fakty na własnej skórze. Logika działania w takich firmach bije szczyty absurdu, pracownicy są poniżani, wykorzystywani intelektualnie, a niekompetentni menedżerowie usiłują zwalić na wszystkich wokół winę za swoje porażki… Skąd o tym wiemy? Z kultury masowej. Wł ... aśnie taki obraz przekazują nam media: nieśmiertelny Dilbert, seriale – Camera Cafe, The Office, Mad Man – oraz kasowe filmy w rodzaju Wall Street, Sprzedawców albo Wilka z Wall Street. W tej książce znajdziesz 153 fantastyczne sceny filmowe, pokazujące życie korporacyjne w najróżniejszych odsłonach. Zobaczysz, jak krzywe medialne zwierciadło odbija szefów i podwładnych, procesy rekrutacji i zwalniania, wyjazdy integracyjne i flirty biurowe. Wraz z autorem przypomnisz sobie, jak działa chroniczny syndrom kubikowy, dlaczego szkolenia są wdzięcznym obiektem drwin i skąd biorą się wewnątrzfirmowe wojny między różnymi grupami interesów. Będziesz się świetnie bawić, a przy okazji uświadomisz sobie, że rzeczywistość filmowa nie zawsze pokrywa się z codziennym doświadczeniem… Rafał Żak – zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji jako trener, mówca, coach i autor tekstów. Nieco bezczelnie twierdzi, że umie wskazać różnicę pomiędzy rozwojem, który ma sens, a rozwojem, który jest celem samym w sobie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Rafał Żak
  • 2016
  • 248
  • 233
  • 158
  • 978838087-059-8
  • 9788380870598
  • ZD8F3

Recenzje czytelników

Wiwat korporacja!

Ocena:
Autor:
Data:
„W korporacjach, jak gdzie indziej, trzeba się pozbyć heretyków nie dlatego, że mogą się mylić, ale dlatego, że mogą mieć rację.” – pisał w swojej książce Antony Jay, ale tak naprawdę to podejście jest tylko jednym z wielu prezentowanych w społeczeństwie. O korporacjach i ich pracownikach można usłyszeć różne opowieści, choć najczęściej mają one negatywny wydźwięk. Piętnuje się odejście od indywidualizmu, sprowadzenie zatrudnionych ludzi do roli bezdusznych maszyn, które należy wyeksploatować ... a następnie wypluć. Wynagradzani znacznie powyżej przeciętnej krajowej, motywowani nie tylko czynnikami finansowymi, ale również obietnicami awansu, pracownicy zaprzedają duszę, wspinając się po szczeblach kariery i spędzając w pracy długie godziny. Z racji tego, iż w „korpo” człowiek jest tak dobry, jak jego ostatni projekt, często zdarzają się tragiczne w swoich skutkach pomyłki, zaś po zwolnieniu z pracy ludzie nie potrafią odnaleźć się w szarej rzeczywistości. Zostają na bruku ze swoimi ambicjami i poczuciem porażki, milionowymi kredytami na życie, jakie chcieliby wieść, jakiego złudzenie dała im korporacja. I choć nie zawsze korporacyjna rzeczywistość dokładnie tak wygląda, choć są ludzie, którzy w „korpo” doskonale się odnajdują i nie zamieniliby zatrudnienia w takich strukturach na inne, to jednak warunki oferowane przez korporacje często są przedmiotem żartów opowiadanych na kabaretowej scenie czy też elementem filmowej fabuły.
O analizę poglądów na temat korporacji i głównych aspektów jej funkcjonowania pokusił się Rafał Żak, trener, mówca i coach, dla którego inspirację stanowił scenariusz jednego z polskich filmów. Kwestia obrazu biznesu w kulturze masowej okazała się na tyle frapująca, zaś materiał badawczy na tyle obszerny, że w efekcie tych dociekań powstała niezwykle wciągająca książka „153 sceny filmowe z życia korporacji. Seks, kłamstwa i inne obowiązki służbowe”. Opublikowana nakładem wydawnictwa MT Biznes książka odsłania przed nami sceny z korporacyjnego życia, od chwili zatrudnienia kandydata, aż po rozstanie z jego osobą, stanowi również przegląd zawodów oraz grup interesów, a także sięga do obrazu korporacji, jako tworu opisywanego w kulturze. Liczne fragmenty seriali czy filmów, a nawet spotów reklamowych składają się na spójną całość i świadczą o popularności tematu i jego łatwej adaptacji na medialny grunt.
Po książkę sięgnąć powinny wszystkie osoby, zatrudnione już bądź planujące karierę w „korpo”, osoby zainteresowane światem filmu, pracownicy branży HR, a także wszyscy, którzy lubią dobrą zabawę, podszytą sporą dozą refleksji. Choć wiele z przedstawionych w filmach i serialach scen prezentuje korporację widzianą w krzywym zwierciadle, to jednak w każdym z tych obrazów znajdujemy elementy rzeczywistości.
Autor wprowadza nas w temat, kreśląc kilka słów zarówno o zakresie prezentowanym w rozdziale, jak i o okolicznościach powstania filmów czy przedstawia szerszy kontekst zawartych w książce fragmentów dialogów, dzięki czemu jesteśmy w stanie płynnie przechodzić do kolejnych fragmentów. Są również takie momenty, nad którymi warto się przez chwilę pochylić, zadumać, być może szukając analogii we własnych doświadczeniach zawodowych. Co istotne, obok każdego cytatu użytego przez autora, znajdziemy adres strony internetowej zawierającej opisywany materiał. Ułatwiając czytelnikowi śledzenie filmowych obrazów, autor stworzył również stronę internetową, na której są one wszystkie dostępne. To sprawia, że lektura publikacji „153 sceny filmowe…” angażuje nasze zmysły, zapada w pamięć na długo, zarówno bawiąc, jak i niosąc niebagatelną wartość merytoryczną. Napiętnowanie absurdów rzeczywistości pozwala też spojrzeć na sprawę z dystansu i zachować zdrowy rozsądek, zarówno w chwili podejmowania pracy w „korpo”, jak i decydowania o odejściu.

Justyna Gul
Qulturasłowa
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena