Koszyk 0
Opis:
Ważne słowa: miłość, odpowiedzialność, uczciwość, szczęście, samodyscyplina, piękno, sprawiedliwość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, mądrość. Znakomici autorzy: Irena Landau, Natalia Usenko, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, , Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Paweł Beręsewicz, Marcin Przewoźniak napisali niebanalną, bez nadęcia i patosu, niezwykle ciepłą książkę dla dzieci o ważnych sprawach.
Mniej Więcej
  • 2014
  • 0
  • 128
  • 211
  • 266
  • *, 97883-245-23436
  • 9788324523436
  • ZBDEU
  • 1-3 lata, 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Wartości

Ocena:
Autor:
Data:
Ogromnie trudno napisać tak test, aby podobał się zarówno dzieciom, ich rodzicom i jeszcze zadowolił nauczycieli. Takiego wezwania podjęła się Grupa Wydawnicza Publicat , która wydała zbiór opowiadań znanych polskich pisarzy „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy dzieciom”. Teksty przeznaczone są od lat sześciu i podejmują temat wartości, o których dosyć trudno rozmawiać z młodymi czytelnikami. Przy obecnym pędzie życia , ciężko jest z powodu coraz większego braku czasu ... zarówno dorosłych jak i dzieci podjąć się rozważań na tematy, które zarówno potrzebują dłuższego wprowadzenia , jak i nieraz opisowo są bardzo trudne do wytłumaczenia.
Tego wyzwania podjęli się znakomici autorzy i powstały opowiadania o szczęściu (A. Onichimowska), uczciwości (A. Frączek), samodyscyplinie ( A. Sójka), pięknie (E. Piotrowska), odpowiedzialności( I. Landau), sprawiedliwości (J. Krzyżanek), przyjaźni (L. Fabisińska), miłości (M.Przewoźniak), odwadze ( M.E. Letki), dobroci (N. Usenko), szacunku (P Beręsewicz) i mądrości. (R. Jędrzejewska – Wróbel). Teksty ich są dosyć sporej treści, która z powodzeniem sama w sobie wystarczałaby na małą książeczkę.
Najważniejsze w tych historiach jest to, że opowiadają świat widziany oczami dziecka. Mamy tu dylematy i frustracje z którymi nie umieją sobie poradzić, zarówno chłopcy jak i dziewczynki.. Poruszane tematy opisane są w sposób lekki i dowcipny, dzięki czemu są zdecydowanie lepiej przyswajane przez dzieci. Mojemu synkowi bardzo podobał się rozdział poświęcony miłości, a w szczególności o tym uczuciu w stosunku do taty. Myślę, ze każde dziecko znajdzie tu tekst dla siebie, ponieważ są one bardzo obrazowe, napisane w sposób trafiający do młodego czytelnika , i zdecydowanie poruszą też różne struny u dorosłych. Opowiadania są świetne też z innego powodu. Gdy zaczynamy któreś czytać, to zastanawiamy się o jakiej to sprawiedliwości będzie, jeśli w tytule jet jeszcze patyk, Pola, dwa siekacze i dziurki w waflu, lub jak się ma szacunek do tytułowego udka kurczaka czy też uczciwość do łaciatej , psiej wierności. Daje jednak słowo, że wszystko do siebie świetnie pasuje.
Książka jest ogromnie zabawnie zilustrowana przez Elżbietę Kidacką. Jej rysunki świetnie wzbogacają treść i pomagają w jeszcze lepszym utożsamianiu się z bohaterami.
Mnie osobiście te opowiadania ogromnie przypadły do gustu. Nie ma w nich patetyczności, a jednak poruszane tematy zdecydowanie nie są łatwe. Nieraz sami dorośli starają się zapominać o niektórych wartościach np. uczciwości czy szacunku i myślę, że znakomicie, jeśli pośrednio mogą również i sobie przypomnieć o ich wielkim znaczeniu.
Bohaterowie opowiadań są niebywale sympatyczni i co najważniejsze ogromnie realni. Łatwo sobie wyobrazić np. Klaudynę, która nie chciała grać w reklamie bo nie lubiła cebulowych czipsów, czy też Asię, która marzyła o własnym piesku i myśląc o nim rysowała wiele jego portretów.
Zdecydowanie polecam „12 ważnych opowieści” jako miłą a ważną lekturę domową , jak i zarówno bardzo przydatną pomoc na różnorakie zajęcia z dziećmi w przedszkolu czy tez w szkole.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

12 ważnych opowieści

Ocena:
Autor:
Data:
Każde z opowiadań zawartych w tej książce jest inne i każde z nich jest naprawdę bardzo ciekawe. Niekiedy wydaje nam się, ze doskonale wiemy jak potoczy się dalej dana przygoda, ale w pewnym sensie autor, bądź autorka zakasuje nas jakimś zwrotem akcji. Co więcej - wszystkie te opowiadania mają bardzo wyrazisty i mądry morał. Dzięki takiemu przedstawieniu sytuacji nasze dzieci uczą się na konkretnych przykładach, a jak wiemy taka nauka jest znacznie łatwiejsza i bardziej skuteczna ... Na uwagę zasługuje tutaj również sposób wydania tej lektury, a szczególnie jej szata graficzna. Bo fakt, że książka jest wydana w twardej oprawie już zdążyło nas przyzwyczaić. Teraz zaskoczeniem jest raczej, gdy jest ona w miękkiej. Ale wewnątrz przecież nie zawsze jest tak samo. W sumie to i dobrze, bo nudno by było, gdyby każda książka miała takie same obrazki. W tym przypadku są one przede wszystkim bardzo zabawne. Każda strona jest bardzo kolorowa i wesoła. A nam aż buzia się uśmiecha zaglądając do środka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena